2014 yılı çed verileri açıklandı

2014 YILI ÇED VERİLERİ AÇIKLANDI

Bakan Güllüce ayrıca proje bedeli 25 milyar TL olan 130 faaliyet içinde mevzuata uygunsuzluk sebebiyle iade ve iptal kararı verildiğini ifade etti.

Tarih : 05 Ocak 2015, 14:57
Puan Ver : 2014 Yılı Çed Verileri Açıklandı(8/10)4


Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 2014 yılı içerisinde ÇED yönetmeliği kapsamında proje bedeli 154 milyar TL olan 469 faaliyete ÇED olumlu kararı verildiğini açıkladı.

Bakan Güllüce ayrıca proje bedeli 25 milyar TL olan 130 faaliyet içinde mevzuata uygunsuzluk sebebiyle iade ve iptal kararı verildiğini ifade etti.“ÇED OLUMLU KARARI VERİLEN RAPORLARIN DÖRTTE BİR ORANINA İADE KARARI VERİLDİ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, “2014 yılı içerisinde verilen ÇED kararlarına ilişkin, yapılan her başvurunun olumlu sonuçlanmadığını, komisyonca değerlendirilen raporlardan uygun bulunmayan ve iade edilen raporların, ÇED olumlu kararı verilen raporlara oranına bakıldığında dörtte birinin iade edildiği anlaşılmaktadır” dedi.

ÇED kararı verildikten ve proje onaylandıktan sonra proje kapsamında gerçekleştirilen işlemler de büyük öneme haizdir diyen Bakan Güllüce, “projenin hayata geçirilmesiyle nihai ÇED raporunda belirtilen taahhütlerin uygulanmasının izlenmesi ve kontrolü başlamaktadır” dedi.

Bakan Güllüce, 'ÇED olumlu ya da ÇED Gerekli Değildir kararı verildikten sonra, proje sahibi tarafından nihai çevresel etki değerlendirmesi raporu veya proje tanıtım dosyasında taahhüt edilen hususlara uyulup uyulmadığı ÇED izleme-kontrol ve denetim çalışmaları ile izleniyor, uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda ise söz konusu taahhütlere uyulması için idari yaptırımlar uygulanıyor” dedi.

(İHA)

 


Etiketler: 2014  Yılı  Çed  Verileri  Açıklandı  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER