4 ESKİ BAKAN İÇİN KARAR GÜNÜ


4 ESKİ BAKAN İÇİN KARAR GÜNÜ
Tarih : 20 Ocak 2015, 14:15
Puan Ver : 4 Eski Bakan İçin Karar Günü(7/10)3


17-25 Aralık darbe girişimlerinde haklarında 'yolsuzluk ve rüşvet' iddiaları ortaya atılan 4 eski bakan için Meclis Genel Kurulu'nda bugün 'Yüce Divan' oylaması yapılacak.

Adları rüşvet ve yolsuzluk iddialarına karışan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu çalışmalarında sona gelindi.

Meclis Genel Kurulu'na sunulan Soruşturma Komisyonu raporunda 'Yeterli şüphe oluşturan delil bulunmadığından Yüce Divan'a sevk edilmemelerine karar verildiği' belirtilmişti.

Genel Kurul, eski bakanların Yüce Divan'a gönderilip gönderilmemesini görüşmek için saat 15.00'te toplanacak.

Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerde, Soruşturma Komisyonu adına başkanvekili ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, milletvekillerine tanınan konuşma hakkını ise AK Parti'den Konya Milletvekili Mustafa Akış ve Denizli Milletvekili Bilal Uçar, CHP adına Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ile İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal ile HDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız konuşacak. İsterlerse eski bakanların da konuşma hakkı bulunuyor.

Genel Kurul'da gizli oylama için kabinler konuldu. Milletvekilleri, il sırasına göre ve isimleri okundukça kabinlere girerek kendilerine verilen önergenin kabulü için beyaz (evet), reddi için kırmızı (hayır), çekimser için yeşil pulları zarfın içine koyacak ve kupalara atacak.

'Yüce Divan' kararı çıkması için 276 milletvekilinin oyu gerekiyor. Bunun sağlanabilmesi için AK Parti'nin 53 fire vermesi lazım. Nitelikli çoğunluğun yakalanmaması durumunda, kabul oyları fazla olsa bile, Yüce Divan'a sevk gerçekleşmeyecek.

(İHA)

 


Etiketler: 4  Eski  Bakan  İçin  Karar  Günü  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER