'4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 4 bin 150 tl'ye dayandı'

'4 KİŞİLİK BİR AİLENİN YOKSULLUK SINIRI 4 BİN 150 TL'YE DAYANDI'

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, sendikanın Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yaptığı 2015 Ocak ayına ait asgari geçim endeksleri ile ilgili verileri açıkladı.

Tarih : 07 Şubat 2015, 18:12
Puan Ver : '4 Kişilik Bir Ailenin Yoksulluk Sınırı 4 Bin 150 Tl'ye Dayandı'(10/10)6


Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, “Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi (yoksulluk sınırı) 4 bin 149,69 liraya yükseldi” dedi.

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, sendikanın Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yaptığı 2015 Ocak ayına ait asgari geçim endeksleri ile ilgili verileri açıkladı.

Hanefi Bostan, “Sendikamızın Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yapmış olduğu 2015 Ocak ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarına göre; çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı (asgari geçim haddi) 2.046,48 TL'ye, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi (yoksulluk sınırı) de 4 bin 149,69 liraya yükseldi. Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2015 yılı Ocak ayında 1.611,23 lira olarak tahmin edildi. 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 985,53 TL oldu. Araştırmada, bir memurun 2 bin 298 TL olan ortalama maaşının yüzde 70,12'sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldığı ortaya çıktı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ocak 2015 maaşından geriye yalnızca 688,89 TL kaldı” dedi.

2015 yılının ekonomik açıdan zor geçeceğinin savunan Bostan, “Açıklanan bu rakamlara göre, memur maaşı bir ayda 46 lira eridi. Dar ve sabit gelirliler için önümüzdeki dönemin ekonomik açıdan çok zor geçeceği ortaya çıkmıştır. Nitekim ortalama 65 lira aylık zam alan memurun cebinde sadece 19 lira kaldı ve bununla 5 ay idare etmesi gerekmektedir. Ocak ayına ait asgari geçim sonuçları bu yılın ne kadar zor geçeceğinin de sinyalini vermektedir. Defalarca uyarmamıza rağmen ek zam talebimizi görmezden gelen yetkililer ise kamu çalışanlarını dar boğaza sürüklüyor. Türkiye Kamu-Sen'in Aralık ayı içerisinde yaptığı ek zam eyleminde talep ettiği yüzde 12 zam oranının ne kadar haklı ve bilimsel verilerle hesaplandığı bir kez daha ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

2014 yılında ciddi kayıpların yaşandığını belirten Bostan, “2014 yılı enflasyonunun yüzde 8,17 olarak açıklanmasına rağmen gerçek enflasyonun çift hanelerde gezdiği su götürmez bir gerçek olarak karşımızda dururken, yetkililerin hala 'Memurlarımızı enflasyona ezdirmedik' açıklamaları akıllara zarar vermektedir. Kamu çalışanlarının, 2014 yılını büyük kayıplarla eksi hanelerde tamamladığı, bu kayıpta yetkili konfederasyonun payının çok büyük olduğu ve hükümetin de memurların çilesini görmezden geldiği açıkça belli olmuştur. Memurların kendilerini sefalete sürükleyen ve açlığa mahkum eden sendikadan ve hükümetten bunun hesabını soracağı günler yakındır” dedi.

(İHA)

 


Etiketler:   4  Kişilik  Bir  Ailenin  Yoksulluk  Sınırı  4  Bin  150  Tl  
Ye  Dayandı    İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER