'6 YAŞINDAKİ ÇOCUKLA EVLENİLEBİLİR' SÖZLERİNE YANIT


'6 YAŞINDAKİ ÇOCUKLA EVLENİLEBİLİR' SÖZLERİNE YANIT
Tarih : 13 Ocak 2015, 19:33
Puan Ver : '6 Yaşındaki Çocukla Evlenilebilir' Sözlerine Yanıt(5/10)1


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, henüz anne ve eş olmaya aday olmamış kız çocuklarını erken yaşta evlendirmenin İslam dinine uygun olmadığını belirtti.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'i ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ziyaret sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Görmez, Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız'ın, bir videodaki “6 yaşındaki çocukla evlenilebilir” sözlerinin hatırlatılması üzerine, “Küçükken evlendirilenler, evliliğe zorlanan kız çocukları aynı zamanda en büyük haksızlığa uğramıştır demektir” şeklinde cevap verdi.“ANNE, EŞ OLMAYA UYGUN OLMAYAN BİR KIZ ÇOCUĞUNU EVLENDİRMEK DOĞRU DEĞİLDİR”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, şunları kaydetti:

“Diyanet İşleri Bakanlığı ve Din İşleri Yüksek Kurulu baştan beri hemen hemen her toplantısında çocuk yaşta, henüz anne ve eş olmaya aday olmamış kız çocuklarını erken yaşta evlendirmek İslam dinine uygun olmadığını her fırsatta ifade etmiştir. Kuran'ı Kerim nikah-ı misak olarak değerlendirir. Misak sözleşme demektir. Sözleşme karşılıklı olmadığı takdirde ve özellikle o sözü verip anne, eş olmaya uygun olmayan bir kız çocuğu evlendirmek doğru değildir. Hala böyle bir geleceğin ülkemizde çok çok azda olsa varlığını koruyor olmasından büyük bir üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum. Hele hele İslam dünyasında Afrika'da muhtelif yerlerde bu yanlış uygulama İslam dinine mal ediliyor. İslam dinine asla mal edilemez. Çocuk yaşta rızası alınmadan, nikah akdine imza atacak halde olmadan, anne ve eş olma kararını kendisine bırakmadan başkaları tarafından çocukken, küçükken evlendirilenler, evliliğe zorlanan kız çocukları aynı zamanda en büyük haksızlığa uğramıştır demektir. Evlilik, hem annelerin, hem babaların hem kardeşlerin herkesin bu konuda duyarlı olması gerekir.”

(İHA)

 


Etiketler:   6  Yaşındaki  Çocukla  Evlenilebilir    Sözlerine  Yanıt  Edirne  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER