7. büyükelçiler konferansı

7. BÜYÜKELÇİLER KONFERANSI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın gerçek diplomasi akademisi olacak.

Tarih : 05 Ocak 2015, 22:30
Puan Ver : 7. Büyükelçiler Konferansı(9/10)5


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın gerçek diplomasi akademisi olacak. Burada uygun eğitimler olacak. Hem Bakanlığımıza giren aday meslek memurlarına bu katkıyı vereceğiz hem de dışarıdan diplomat olmak isteyenlere bu fırsatı sunacağız' dedi.

Bakan Çavuşoğlu, eşi Hülya Çavuşoğlu ile yedincisi düzenlenen Büyükelçiler Konferansı'na katılan büyükelçilere ve eşlerine akşam yemeği verdi. Yemeğe Dışişleri mensupları şehit aileleri de katıldı.

Bakan Çavuşoğlu, Bakan Yardımcısı Naci Koru, Müsteşar Feridun Sinirlioğlu ve Büyükelçi eşlerine teşekkür ederek, konuşmasına başladı. Annesi ile girdiği diyaloğu hatırlatan Çavuşoğlu, 'Ben ortaokul ve lise yıllarında Alanya'da öğrenciyken şehit haberlerini dinlerdik. İşte o zaman 'Ben de diplomat olacağım' dedim. Rahmetli anacığım, ana yüreğiyle 'Oğlum sen diplomat olma, seni de vururlar' derdi. Ben de inadına 'Olsun. Şehit oluruz. Diplomat olacağım' derdim. Ankara Üniversite'si Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü yazdım ve kazandım. Sonra kader bizi başka yerlere götürdü. Ankara'ya tekrar geldim. Bugün Dışişleri Bakanı olarak sizlerle bu ailenin mensubu olmaktan gurur duyuyorum' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkan Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun katkılarına önemsediklerini belirten Çavuşoğlu, Başbakan Davutoğlu'nun Türk Dış politikasına vizyon açıcı ve önderlik rolünün kendilerinin yükümü hafiflettiğini ifade etti.

Evize uygulamasının devrim olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, yeni bir yerleşkeyi Dışişleri Bakanlığı'na kazandıracaklarını belirtti. Çavuşoğlu, uzmanlaşmak için çaba sarf ettiklerini belirterek şunları dedi:

'Birçok arkadaşımız yurt dışında yüksek lisans yapıyor, dil eğitimine gidiyor. Bakanlığımız bu konuda esnek ve destekleyici adımlar atıyor. Bizim de bir diplomasi akademimiz niye Olmasın? Başka ülkelerin genç diplomatlarını diplomasi akademisinde ağırlıyoruz ve bizim tecrübelerimizden faydalanıyorlar. Artık kendi diplomatımızı yetiştirecek akademiye sahip olmamız lazım. Bunun için ilk adımları attık. Bunun içinde düzenlemeleri yapacağız ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın gerçek diplomasi akademisi olacak. Burada uygun eğitimler olacak. Hem Bakanlığımıza giren aday meslek memurlarına bu katkıyı vereceğiz hem de dışarıdan diplomat olmak isteyenlere bu fırsatı sunacağız.'

En deneyimli elçi olarak Meksika Büyükelçisi Oğuz Demiralp konuşma yaptı. Konuşmasında Bakan Çavuşoğlu ve eşine teşekkür eden Demiralp, konuşmasında diplomatların özelliklerinden bahsetti. Demiralp, 'Bizim meslekte zengin olamazsınız. Orta halli olursunuz, hâliniz vaktiniz yerinde olur ama zengin olamazsınız. Bizim meslekte şöhret sahibi, kudret sahibi olamazsınız. Yaptığınız görevlerle ilgili elinizde bir güç olur, sonra köşenize çekilirsiniz. Bu mesleği severek yapmanız gerekiyor. Bu meslekte en önemli şey dosya bilgisi. Süreklilik şahıslarda değil, dosyalarda oluyor. Dolayısıyla hangi dosya bize emanet edilmişse, o Dosyanın şeklini almak, Dosyanın içine iyice girmek gerekiyor. Dosyayı ne kadar iyi bilirseniz, Bakanlığa, devlete katkınız o kadar fazla olabiliyor' şeklinde konuştu.

En genç diplomat Orhan Ünlü ise Bakanlığa bir yıl önce katıldığını söyleyerek, kazandığı deneyimi çok değerli bulduğunu kaydetti. Ünlü, diplomatlığın zor bir meslek olduğunu söyleyerek, atılan her adımın büyük bir özveriyle atıldığını kaydetti.

(İHA)

 


Etiketler: 7  Büyükelçiler  Konferansı  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER