7. büyükelçiler konferansı

7. BÜYÜKELÇİLER KONFERANSI

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Büyükelçiler Konferansı kapsamında yaptığı konuşmada, Fransa’nın başkenti Paris’te bir mizah dergisine düzenlene saldırıyla ilgili, 'Hepimiz Fransa’daki olayla sarsıldık.

Tarih : 07 Ocak 2015, 21:09
Puan Ver : 7. Büyükelçiler Konferansı(9/10)5


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 'Dünya barışını kurmak isteyenlerin öncelikle İsrail'in bu bölgede bir barış ekseni içerisinde hareket etmesini sağlayacak ve bu anlamda İsrail'in bölge ülkelerin var oluşlarını özellikle Filistin Devleti'nin var oluşunu kabul etmesini sağlamak bütün dünya siyasetçilerinin barış isteyenlerin temel görevidir' dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Büyükelçiler Konferansı kapsamında yaptığı konuşmada, Fransa'nın başkenti Paris'te bir mizah dergisine düzenlene saldırıyla ilgili, 'Hepimiz Fransa'daki olayla sarsıldık. Bu menfur saldırıyı çok açık şekilde, en üst perdeden kınadığımız ifade etmek istiyorum. Ne olursa olsun, kime yapılmış olursa olsun terörün hele böyle haince bir şekilde icra edilmesini, terörün kanlı bir sonuç ortaya çıkarmasını kabul etmek mümkün değil. Bunların saldırıyı Türkiye'nin bütün kurum ve kuruluşları olarak refleksleriyle reddediyor kınıyor, faillerinin en kısa zamanda bulunmasını temenni ediyoruz' ifadelerini kullandı.

Fransa'daki terör saldırısının İslam ve yabancı düşmanlığını körüklememişler temennisinde bulunan Kurtulmuş, 'Ümit ederim ki gerçek failleri ortaya çıkar. Terörün asla bahane olarak kullanmamasını sağlamak için, akil insanların hepsinin üzerinde odaklanması gereken yeni soru ise terörün sadece silahıyla değil, terörün bahane olarak kullanacağı argümanı ortadan kaldıracak şekilde 'acaba bölgesel, küresel batışı nasıl sağlayabiliriz' odaklanmamız lazım' diye konuştu.

Türkiye'de son 12 yılda zihniyet değişimi yaşadığını kaydeden Kurtulmuş, 'Türkiye'de devlet yönetimi zihniyet değişikliği içerisine giriyor. 'Eski Türkiye yeni Türkiye' dediğimiz yarışmanın esas ayrıldığı nokta, zihniyetindeki değişimdir. Bütün farklılıklardan korkan, başörtüsünden, ana dilini kullananın ana dilinden, mezhebi farklılıkları olanların mezheplerinden, gayrimüslimlerin dini inançlarından korkan Türkiye'den bunların hepsini baskı altına alan, devletin resmi ideolojisinden bütün bu farklılıkları zenginlik olarak gören ve bu zenginlikleri üzenden yeni bir Türkiye inşa etmek isteyen bir devlet iradesine, bir devlet zihniyetine doğru Dönüşü başarmıştır' şeklinde konuştu.

Barışı kurmanın mümkün olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, güçlü olanın perspektifinden bakıldığında barışı sağlamanın mümkün olmadığını ifade etti. Kurtulmuş, İsrail ve izlediği politikaların Ortadoğu'da barışı engellediğini belirterek, 'İsrail'in dövüşü şartları, ortaya çıkan siyasal sıkıntılar son derece açık. Buradaki temel mesele Birinci Dünya Savaşı sonrası gelişmeler özellikle İsrail'in kurulmasına neden olan İkinci Dünya Savaşı'ndaki sistem İsrail'in doğal şartlar içinde tabiri caizse tüp bebek olarak dünyaya getirmiştir. Olağandışı şartlarla hayat bulan İsrail, tarihsel olarak var olmayan bir devlet kurulmuşken, Ortadoğu'da yeni bir yapılanmanın unsuru olacağına kurulduğundan bu yana yeni agresif politikaların merkezi olmuştur. Dünya barışını kurmak isteyenlerin öncelikle İsrail'in bu bölgede bir barış ekseni içerisinde hareket etmesini sağlayacak ve bu anlamda İsrail'in bölge ülkelerin var oluşlarını özellikle Filistin Devleti'nin var oluşunu kabul etmesini Sağlamak bütün dünya siyasetçilerinin barış isteyenlerin temel görevidir.'

(İHA)

 


Etiketler: 7  Büyükelçiler  Konferansı  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER