7 SAATLİK KURTARMA OPERASYONU


7 SAATLİK KURTARMA OPERASYONU
Tarih : 19 Nisan 2015, 11:36
Puan Ver : 7 Saatlik Kurtarma Operasyonu(6/10)2


Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan'ın Kos Adası'na yasa dışı yollarla geçmek isteyen kaçak göçmenleri taşıyan lastik botun batması sonucunda 31 kaçak göçmen Adaboğazı mevkiinde mahsur kaldıkları bölgeden 7 saat sonra kurtarıldı.

Bodrum'un Bitez mahallesinde açılan 8 metrelik şişme bot ile Kos adasına kaçmak isteyen 1 Afganistan, 5 İran, 25 Suriyeli kaçak göçmen kaçtıkları botun alabora olması nedeniyle adaboğazı mevkisin de buluna Görecek adasında mahsur kaldı. Rüzgar şiddetinin etkili olması nedeniyle sahil güvenlik ekipleri adaya yanaşamadı. Sahil Güvenlik Ekipleri Adaya operasyon düzelemek için Bodrum Deniz Kurtarma Ekipleri ve UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) ile birlikte sabahın ilk saatlerinde kurtarma botlarıyla Görecek adasına giderek adanın batı tarafından sahile ulaştı. Sahile çıkan Deniz Kurtarma ve UMKE ekipleri adada mahsur kalan göçmenler ilk müdahaleyi yaptı. Sağlık durumlarının iyi olduğu tespit edildikten sonra kaçak göçmenler Deniz Kurtarma Ekibi tarafından Sahil Güvenlik Ekiplerinin botlarına aktarıldı. Sahil güvenlik botları tarafından marinaya getirilen kaçaklar tekrar kontrol yapılmasının ardından sahil güvenlik komutanlığına getirildi.

BEBEĞİN SAĞLIK DURUMU İYİ

Sahil Güvenlik ekiplerinin devriye sırasında kaçak göçmenlere rastlamıştı. Kayalıklara sıkışmış bir bebek ve ailesini görmüştü. Donmak üzere olan bebeği gören ekipler denize inerek bebek ve ailesini kurtarmıştı. Marinada bekleyen sağlık ekiplerine teslim edilen bebek ve ailesi ambulansla Bodrum Devlet Hastanesine götürülmüştü. Hipodermi olan bebek hastanede tedavi altına alındı. Tedavi gören bebeğin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Öte yandan, Sahil Güvenlik komutanlığına getirilen 31 kaçak işlemlerinin tamamlanmasının ardından yabancılar şubesine teslim etti.

(İHA)

 


Etiketler: 7  Saatlik  Kurtarma  Operasyonu  Muğla  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER