ABD'den Rusya'ya uyarı

ABD'DEN RUSYA'YA UYARI

BM’nin Ukrayna ile Rus yanlıları arasında yapılan ateşkes anlaşmasını oy birliği ile onaylamasına rağmen ABD, Rusya’yı ateşkesi hayata geçirmemekle suçladı.

Tarih : 18 Şubat 2015, 11:51
Puan Ver : Abd'den Rusya'ya Uyarı(7/10)3


Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna ordusu ile Rus yanlıları arasındaki ateşkes anlaşmasını oy birliği ile onaylarken, ABD Rusya'yı ateşkesi yerine getirmemekle suçladı.

BM'nin Ukrayna ile Rus yanlıları arasında yapılan ateşkes anlaşmasını oy birliği ile onaylamasına rağmen ABD, Rusya'yı ateşkesi hayata geçirmemekle suçladı. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ukrayna Başbakanı Petro Poroshenko ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Debaltseve bölgesinde Rus yanlıları ile yapılan ateşkes anlaşmasının ihlal edilmesini kınadığını kaydetti. Biden, “Eğer Rusya Minsk anlaşmasını ihlal etmeye devam ederse bu Rusya'ya pahalıya mal olur” dedi.

ABD Elçisi Samantha Power, anlaşmanın yapılmasını memnuniyetle karşıladığını, fakat Rusya'nın barışa olan bağlılığını kanıtlaması gerektiğini belirterek, “Rus yanlılarını silahlandırmayı bırakın. Birliklerinize ek olarak yüzlerce ağır silahı sınıra göndermeyi bırakın. Yaptığınızı yapmıyormuş gibi yapmayı bırakın. Rusya anlaşmaları imzalıyor, daha sonra ise anlaşmaları geçersiz kılmak için her şeyi yapıyor. Rusya ulusların egemenliğine destek oluyor ancak daha sonra komşularının sınırları yokmuş gibi davranıyor” dedi.

Rusya Elçisi Vitaly Churkin ise, Power'ın yaptığı açıklamaları saldırgan olarak yorumlayarak, “Krizin başladığı günden bugüne Rusya, Ukrayna'daki çatışmadaki tüm tarafları kapsayan şeffaf diyalog aracılığıyla barışçıl bir anlaşma çağrısında bulundu' ifadesini kullandı.

(İHA)

 


Etiketler: Abd  Den  Rusya  Ya  Uyarı  Washıngton  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER