aileler baraj faciası cezalarını yeterli bulmadı

AİLELER BARAJ FACİASI CEZALARINI YETERLİ BULMADI

24 Şubat 2012 tarihinde ilçeye bağlı Ergenuşağı Mahallesi’nde baraj kapağının patlaması sonucu 10 kişi sularda kaybolmuş bunlardan 5’i bulunmuş 5’i ise bulunamamıştı.

Tarih : 13 Nisan 2015, 11:21
Puan Ver : Aileler Baraj Faciası Cezalarını Yeterli Bulmadı(7/10)3


Adana'nın Kozan ilçesindeki Gökdere Köprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin Derivasyon Tüneli'nin kapağının patlaması sonucu 10 işçinin öldüğü olayla ilgili tutuksuz 17 sanığın yargılandığı davada sanıklara verilen cezalar, ölenlerin yakınları tarafından az bulundu.

24 Şubat 2012 tarihinde ilçeye bağlı Ergenuşağı Mahallesi'nde baraj kapağının patlaması sonucu 10 kişi sularda kaybolmuş bunlardan 5'i bulunmuş 5'i ise bulunamamıştı. Olayla ilgili açılan davanın karar duruşmasında, sanıkların 7'si beraat ederken 10'u ise önce 5 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı, bu cezalar da 'taksirli suç' olması nedeniyle 45 bin ile 146 bin TL arasında değişen para cezalarına çevrildi.

Olayda hayatını kaybeden Erkan Yiğenoğlu'nun ağabeyi Yasin Yiğenoğlu, “Adaletin herkes için aynı olması gerekir. On canın bedeli bu değildi bence. Bunların ihmali gerçekten varsa bunun cezası daha geniş bir kapsamda araştırma yapılabilirdi. Araştırmalar tam yapılabildi mi yapılamadı mı bilmiyoruz. Prosedürlerin ne olduğunu bilmediğimiz için tam eksik bilgilerimiz olduğundan dolayı net bir şey söyleyemiyorum ama şu an baraj çalışmaya başladı ve elektriğini de üretiyor ama on tane can yok. Ölenin öldüğü kalıyor başka bir şey olmuyor. Artık bir kaza oldu ve geçti on kişi hayatını kaybetti. Beş kişi bulundu. Beş kişi daha halen bulunamadı. Biz cenazemizi bulduk. En azından bir mezar taşı var. Ama cenazesi bulunamayan ailelere Allah sabır versin. Onların bir mezar taşı bile yok“ dedi.

Eyüp Altuntaş'ın amcası Hasan Altıntaş ise “Gereken ceza bu değildi. Ömür boyu ceza almış olsalar bile elimize bir şey geçmezdi. O yüzden cenazelerimiz bulunduğu için mutluyuz. Diğer cenazesi bulunamayan ailelere çok üzüldük. Bir şey diyemeyeceğim. Adaletin verdiği her şeye razıyız. Olan bizim çocuklarımıza oldu. Olan ölenlere oldu. Dünyalar kadar para veya ceza verseler geri mi gelecekler? Onun için adalete saygılıyız” diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Aileler  Baraj  Faciası  Cezalarını  Yeterli  Bulmadı  Adana  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER