Almanlar greve doymuyor

ALMANLAR GREVE DOYMUYOR

Almanya’da Lutfhansa pilotlarının ardından makinistler de grev kararı aldı.

Tarih : 22 Nisan 2015, 12:27
Puan Ver : Almanlar Greve Doymuyor(8/10)4


Almanya'da Lutfhansa pilotlarının ardından makinistler de grev kararı aldı.

Almanya'da en yaygın toplu taşıma aracı olarak kullanılan demir yollarında son 10 ay içerisinde 7 kez grev kararı alınması ülkedeki ulaşımı olumsuz yönde etkiledi. Alman Tren Makinistleri Sendikası tarafından Alman Demiryolları ile anlaşma sağlanamaması sonucu, bir kez daha 3 günlük grev kararı alındığı açıklandı. Alman Tren Makinistleri Sendikası grev kararlarının alınmasının tek sorumlusunun Alman Demiryolları olduğunu ifade ederek, haklarını alıncaya kadar grevin devam edileceğini duyurdu. GDL tarafından alınan 3 günlük grevin yarın TSİ 22:00'ye kadar devam edeceği bildirildi.

Grevin 3 aşamalı olarak yapılacağı bildirilerek, ilk aşamada yük katarlarının hareket etmeyeceği, kademeli olarak diğer trenlerin de greve katılacağı kaydedildi. Yük trenlerinin Alman sanayisine milyonlarca Euro zarar verdiği, buna rağmen makinistlerin taleplerin karşılanmaması yönünde ısrar eden Alman Demiryollarının hem yolculardan hem de işverenlerden tepki aldığı öğrenildi. Bugün yüzde yetmiş oranında sefer yapılamamasına neden olan grevin, otomobil ve otobüs kiralayan şirketlerin iş oranlarına olumlu yansıdığı bildirilirken, Alman Demiryolları'nın, yolcuların yola çıkmadan önce Deutsche Bahn'ın internet sayfasındaki güncel açıklamaları kontrol etmeleri uyarısını yaptı.TALEP YÜZDE 5 ZAM

Tren Makinistleri Sendikası Başkanı Claus Weselsky, maaşlara yüzde 5 oranında zam yapılmasını ve haftalık çalışma sürelerinin 2 saat indirilmesini talep ettiklerini ifade ederek, “Alman Demiryolları çalışanları bu haklı talebin karşılanmasını istiyor. Mağdur olan halkımıza ise, bizi suçlu göstererek ikili oynuyor. Grev kararı sendikamıza üye makinistlerimizin oy birliği ile alınan bir karardır” açıklamasını yaptı.

Tren Makinistleri Sendikası 2014 yılında 6 kez greve gitmiş, yılbaşı döneminde alınan grev kararı ise Hessen eyaleti idare mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

(İHA)

 


Etiketler: Almanlar  Greve  Doymuyor  Berlin  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER