Almanya Pegida'ya karşı ayağa kalktı

ALMANYA PEGİDA'YA KARŞI AYAĞA KALKTI

Ekim ayından beri her pazartesi eylem yaparak İslam ve yabancı düşmanlığı söylemlerinde bulunan Pegida’ya karşı Almanya’nın dokuz büyük kentinde yapılan eylemlere on binlerce kişi katıldı.

Tarih : 06 Ocak 2015, 08:45
Puan Ver : Almanya Pegida'ya Karşı Ayağa Kalktı(9/10)5


Almanya'nın on büyük kentinde, Batı'nın İslamlaştırılmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (Pegida) protesto edildi.

Ekim ayından beri her pazartesi eylem yaparak İslam ve yabancı düşmanlığı söylemlerinde bulunan Pegida'ya karşı Almanya'nın dokuz büyük kentinde yapılan eylemlere on binlerce kişi katıldı. Almanya'daki göçmen kuruluşlar, demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun öncülüğünde, yapılan mitinglerde yabancı düşmanı ve İslam karşıtı PEGIDA organizasyonu protesto edildi. Mitinglerde 'İslam ve yabancı düşmanlığına hayır, Çeşitlilik güçtür' ve 'Irkçılığa ve şiddete hayır' yazılı pankartlar taşındı, 'Naziler dışarı' sloganları atıldı. Köln Başpiskoposluğu, Pegida gösterisi boyunca Köln Katedrali'ni kararttı. Münster kentinde yapılan anti Pegida gösterisine on binin üzerinde katılımcı tepki verirken, Başkent erlin'deki eyleme beş binin üzerinde kişi Pegida'yı telin etti.

Mitinglere çok sayıda Alman vatandaşının katılması gözlenirken, Almanya'nın çok kültürlü çok renkli olduğu her bir ağızdan haykırıldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, aşırı sağa ve yabancı düşmanlığına karşı çıkılması için çağrıda bulundu. Merkel, “Bayrağımızı gösterip aşırı sağcılık, yabancı düşmanlığı ve Yahudi aleyhtarlığı yapanların toplumun hiçbir kesiminde yer bulamayacağını söyleyebilmeliyiz” dedi.

Stuttgart'ta binlerce kişi Pegida karşıtı gösterilere katıldı. Stuttgart Belediye Başkanı Fritz Kuhn, mitinde uyum mesajı verirken dışlamaya karşı çıktı. Kuhn, “Mülteciler Stuttgart'ta memnuniyetle karşılanıyorlar“ dedi. Katılımcı sayısının fazla olmasından memnun ve gururlu olduğunu kaydeden Kuhn, bunun Stuttgart'ın diğerlerine ayrımcılık yapan insanların yeri olmadığını gösterdiğini kaydetti.

Her Pazartesi eylem düzenleyen Pegida Dresden kentindeki mitingine 18 bin kişinin katıldığı, Köln ve Berlin gibi şehirlerdeki mitinglerine sayıları yüzlerle ifade edilen küçük gruplar iştirak ettiği bildirildi.

(İHA)

 


Etiketler: Almanya  Pegida  Ya  Karşı  Ayağa  Kalktı  Berlin  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER