alo 181 hattını biliyor musunuz ?

ALO 181 HATTINI BİLİYOR MUSUNUZ ?

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 7/24 hizmet esası üzerine kurulan Alo 181 hattı üzerinden vatandaşlar çevreyi rahatsız eden ve kirliliğe sebep olan işletmeleri bu merkeze bildiriyor.

Tarih : 08 Ocak 2015, 09:51
Puan Ver : Alo 181 Hattını Biliyor Musunuz ?(7/10)3


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşların Alo 181 hattı yoluyla yaptığı çevre kirliliği şikayetlerine anında işlem başlatıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 7/24 hizmet esası üzerine kurulan Alo 181 hattı üzerinden vatandaşlar çevreyi rahatsız eden ve kirliliğe sebep olan işletmeleri bu merkeze bildiriyor. Vatandaş temsilcilerinin kayıt altına aldığı bildirimler elektronik sistem üzerinden hemen ilgili birime iletiliyor. Bu hat üzerinden vatandaşlar gürültü kirliliği şikayetlerini de yaparak, bulundukları yerde sınır eşik değerlerinin aşılıp aşılmadığı konusunda yetkililerden inceleme yapılmasını isteyebiliyor.264 BİN KİŞİ ARADI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çağrı merkezi olan Alo 181'i geçen yıl 264 bin 166 kişi aradı. Yapılan denetimler sonrasında çevreye zarar verdiği tespit edilen işletmelere ceza kesildi.

Bakanlık birimleri 2014 yılında Türkiye'nin hemen her ilinde çok sayıda denetim gerçekleştirirken, toplam 14 milyon 748 bin 995 lira çevre cezasının kesildiği açıklandı. Geçtiğimiz yıl iletişim hattına en fazla çevre şikayeti büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlar tarafından yapıldı. En fazla çevre şikayetinin geldiği il İstanbul olurken, bu ili Kocaeli, İzmir, Bursa, Konya, Adana, Ankara, Antalya illeri izledi. Konuyla ilgili hattı en az arayan iller ise Bayburt, Iğdır, Batman, Şırnak, Bingöl, Bartın, Düzce oldu. 2014 yılında Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında yapılan denetimlerde uygunsuzluk saptanan kurum ve kuruluşlara cezai müeyyideler uygulandı.

(İHA)

 


Etiketler: Alo  181  Hattını  Biliyor  Musunuz    Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER