'alternatif yollarımız olduğu için güçlüyüz'

'ALTERNATİF YOLLARIMIZ OLDUĞU İÇİN GÜÇLÜYÜZ'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Wow Otel’de düzenlenen Uluslararası Nakliyeciler Derneği Genel Kurulu’na katıldı.

Tarih : 01 Mart 2015, 15:12
Puan Ver : 'alternatif Yollarımız Olduğu İçin Güçlüyüz'(5/10)1


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin doğu ve batıda alternatif yollara sahip olduğu için güçlü olduğunu belirterek, “Müzakere masasında dik durup haklarımızı savunmamız gerekiyor” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Wow Otel'de düzenlenen Uluslararası Nakliyeciler Derneği Genel Kurulu'na katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Elvan, “Taşımacılık sektöründe şöyle 10,12 yıl geriye doğru bakacak olursak kural kaidenin olmadığı, isteyen herkesin taşımacılık yapabileceği bir yapı söz konusu idi. Ancak hükümetimizin göreve gelmesiyle birlikte karayolu taşımacılığı alanında ciddi bir düzenleme yapıldı. Karayolları kanunun çıkarıldı ve hemen akabinde bununla ilgili ikinci bir düzenlemeyi gerçekleştirdik” dedi.“ÇİLE ÇEKMEK İSTERSEN KAMYON ŞOFÖRÜ OLACAKSIN”

Babasının gençlik yıllarında nakliyecilik yaptığını belirten Elvan, “Rahmetli babamda bir süre nakliyecilik yaptı gençlik yıllarında. Hep şunu duyardım; ‘çile çekmek istersen kamyon şoförü olacaksın' hep bunu söylerdi. Ve o dönemlerde düşünün alt yapısı oldukça kötü yollarımız, iki aracın yan yana geçemeyeceği yollar, her taraf çukur, doğru dürüst asfalt yok, kamyon şoförlerimizin araçlarının kaza yaptığı, tekerlerinin patladığı ve yollarda günlerce beklediği günler geride kadı. Türkiye özellikle ulaşım alanında gerçekten çağ atladı. Bugün artık taşıyıcılarımız, şoförlerimiz tekerlerimiz patladı, çukurlara takıldık demiyorlar. O güzelim yollarda seyahat ediyorlar” şeklinde konuştu.“ALTERNATİF YOLLARIMIZ OLDUĞU İÇİN GÜÇLÜYÜZ”

“Alternatif güzergahlarınız varsa masada güçlüsünüzdür” diyen Bakan Elvan, “Bunların önemli kısmının üstesinden geldik. Alternatif güzergahlarınız varsa masada güçlüsünüzdür. Kullanalım ya da kullanmayalım ama elimizde alternatif güzergahlarımız olmak zorunda. Bu sayede önemli kazanımlar elde ettik. Bir tarafta Irak, İran Doğu'ya açılan, bir tarafta da Batı'ya açılan kapılarımız var. Türkiye öyle bir konumdaki Türkiye'nin alternatifleri var. Avrupa'ya çıkarken alternatiflerimiz var. Avrupa'ya girdikten sonra da alternatifiniz var. İran'da sıkıntı çektiğinizde Gürcistan tarafında alternatifimiz var. Diğer ülkelerin bizim sahip olduğumuz alternatiflere sahip olmadıklarını görüyoruz. O zaman biz güçlüyüz. Müzakere masasında dik durup haklarımızı savunmamız gerekiyor. AB Gümrük Birliği anlaşmasına baktığımızda malların serbest dolaşımı Türkiye için geçerli olan bir husus. Ben malımı satmak istiyorum, mallarımın geçişine izin yok. Bunun mücadelesini vereceğiz” diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler:   Alternatif  Yollarımız  Olduğu  İçin  Güçlüyüz    İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER