altın yükselir mi? tahminler ne yönde?

ALTIN YÜKSELİR Mİ? TAHMİNLER NE YÖNDE?

Altın, yaklaşık 2 yıldır düşüş trendi gösteriyor ve 2015 yılının ilk günlerini yaşadığımız bu günlerde yönünü petrolde ve hisselerde yaşanan düşüşlerle yukarı çevirmiş durumda.

Tarih : 15 Ocak 2015, 09:33
Puan Ver : Altın Yükselir Mi? Tahminler Ne Yönde?(5/10)1


Altın, yaklaşık 2 yıldır düşüş trendi gösteriyor ve 2015 yılının ilk günlerini yaşadığımız bu günlerde yönünü petrolde ve hisselerde yaşanan düşüşlerle yukarı çevirmiş durumda. Yatırımcılar bu yükselişlerin ne kadar süreceğini, alım için bir fırsat olup olmadığını merak ediyor. Uzmanlar bu konuda FED'in alacağı faiz artırım kararlarının altının yönünde etkili olacağı için bir süre daha beklenmesi gerektiğini belirtiyor. FED'in 2013 yılında Amerikan ekonomisinde meydana gelen iyileşmeler nedeniyle varlık alımlarını sonlandırma kararı alması sonucunda altın fiyatları düşüş trendine girdi ve 2014 yılında bu düşüşler devam etti. Altın ons fiyatı 1,800 dolar seviyelerinden 1,160 dolar seviyelerine kadar düşüş gösterdi ve uzun vadeli ayı piyasasına girdi. Yatırımcılar güvenli liman olarak gördüğü altından uzaklaştı. Bazı uzmanların 2015 altın tahminleri, düşük fiyatların korunacağı ve FED'in ilk faiz artırımı ile düşüşü devam ederek 1000 dolar seviyelerinin görüleceği yönünde. Bazı uzmanlara göre de altın, 2015 yılında yükselecek ve eski değerlerine ulaşacak. Yatırımcıların da bu sebeple altın ile uzun vadeli yatırım düşünmeleri gerektiği söyleniyor. Altına yatırım yapmalı mı
 sorusu, güvenli liman olarak görülen emtianın, son 1 haftadır yükselmesiyle birlikte olumlu olarak cevaplanıyor. Buna rağmen yatırımcıların FED'in kararlarına ve ABD'den gelecek verilere odaklanmasında fayda var. 1.250 dolar seviyelerini zorlayan altın fiyatları, düşen petrol ve FED'in faiz artırımı için zamanlamasının değerlendirilmesiyle birlikte yukarı yönlü hareketini devam ettiriyor. Son 3 ayın en yüksek seviyelerini gören altın, 1,239 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Fiyatlar bu seviyedeyken altın kazandırır mı sorusu da yatırımcıların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Altının gösterdiği dalgalı seyir, iyi bir piyasa takibi gerektiriyor ve ABD tarafından gelecek olumlu bir veriyle doların yükselmesi sonucunda altın yine yönünü aşağı çevirebilir. Aynı zamanda 2015 yılının ilk yarında gerçekleşmesi beklenen faiz artırımı sonucunda da altın fiyatlarında bir düşüş gözlenebilir. Bu nedenle altından kazanmak isteyen yatırımcıların uzun vadeli bir alım düşünmeleri, gerekiyor.Birçok uzman, Avrupa'da yaşanan politik ve ekonomik olaylar nedeniyle emtiaların tekrar talep görebileceğini belirtiyor. Ama petrol, altın ve bakır gibi emtiaların gösterdiği performans nedeniyle hisse senetlerinin daha güvenli yatırım aracı olarak tercih edilebileceği de söyleniyor.
Etiketler: Altın  Yükselir  Mi  Tahminler  Ne  Yönde    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER