ana-kız 9 saat sonra kurtarıldı

ANA-KIZ 9 SAAT SONRA KURTARILDI

Paletli ambulansla yola koyulan ekipler, tam 9 saat süren mücadele sonunda anne-kızı kurtardı.

Tarih : 15 Ocak 2015, 13:36
Puan Ver : Ana-Kız 9 Saat Sonra Kurtarıldı(9/10)5


UMKE Bingöl ekibi, kar yağışından dolayı yolu kapanan köyde fenalaşan anne ve kızı için kurtarma operasyonu düzenledi. Paletli ambulansla yola koyulan ekipler, tam 9 saat süren mücadele sonunda anne-kızı kurtardı.

Bingöl'de etkili olan kar yağışı, birçok köyün merkez ile olan bağlantısını kesti. Kar kalınlığının yaklaşık 1 metreyi bulduğu köylerde mahsur kalan hastaların imdadına Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) yetişiyor.ANA-KIZ İÇİN KURTARMA OPERASYONU

Bingöl'ün Solhan ilçesine bağlı Kale köyü Post mezrasında yaşayan hiper tansiyon hastası Fatma Barlı (52) ve yüksek ateş hastası kızı Ayten Barlı (23) iki gün boyunca köyde mahsur kaldı. Çeşitli yöntemler deneyerek, hastalara müdahalede bulunmak isteyen aile, son çare 112'yi arayarak ihbarda bulundu. İhbarı üzerine paletli ambulans ile yola koyulan UMKE Bingöl ekibi, köyü geçtikten sonra mezraya ulaşmakta zorluk çekti.2 KİLOMETRE YÜRÜDÜLER

Dağ eteğinde bulunan ve yolu olmayan mezraya ulaşmak için yola koyulan ekip, iki kilometre yürüdükten sonra hastaların bulunduğu eve yetişti. Ana-kızı vakumlu sedyelerin içerisine koyan ekipler, köylüye ait eski bir kızağı onarıp, hastaları üzerine bıraktı. Hastaları aldıktan sonra dönüş yoluna geçen ekipler, kar kalınlığı ve dondurucu havadan dolayı güçlükle ilerleyebildi. Köylünün de yardımıyla iki kilometre boyunca kızağı çekerek hastaları taşıyan ekipler, bir süre sonra paletli ambulansa yetişti.

Paletli ambulansa yola koyulan ekipler, 9 saat süren kurtarma operasyonun ardından hastaları Solhan Devlet Hastanesi'ne ulaştırdı.

(İHA)

 


Etiketler: Ana-Kız  9  Saat  Sonra  Kurtarıldı  Bingöl  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER