'arap ülkelerinin karşı karşıya gelmesine...'

'ARAP ÜLKELERİNİN KARŞI KARŞIYA GELMESİNE...'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tarih : 27 Mart 2015, 13:00
Puan Ver : 'arap Ülkelerinin Karşı Karşıya Gelmesine...'(6/10)2


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'ın Yemen'de Husi militanlarının ilerleyişini durdurmak için başlattığı askeri operasyonla ilgili, 'Kesim çözüm siyasi çözümdür. İran'la Arap ülkelerinin karşı karşıya gelmesine de gerek yok' dedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yemen'deki olaylarla ilgili ''Lojistik destek verebiliriz'' sözlerini değerlendiren Çavuşoğlu, 'Bölgedeki mezhepsel çatışmaların bir başka yansımasını görüyoruz.

Bugün Yemen'deki tablo yavaş yavaş geliyorum diyordu. İran Yemen'de birlikte hareket etti. Bölgedeki mezhepçilik durdurulmalı.

Müslüman Kardeşler ben çatışma istemiyorum dedi Hudiler dışarıdan da destekle bugün Yemen'i ele geçirdiler. Kesin çözüm siyasi çözümdür. İran'la Arap ülkelerinin karşı karşıya gelmesine de gerek yok. Herkes yaptığı hatalardan ders alacak, herkesin bu çatışmaları durdurması gerekiyor.

Sünni-Şii çatışmasını desteklemeyiz. Kaos ortamında uluslararası hukuk uygulanmıyor. BM çatışmaları önlemekte yetersiz. Ülkede ateşkes sağlanmalı. Ülkenin seçim öncesi veya sonrası tabloya geri dönmesi gerekiyor. Seçilmiş bir cumhurbaşkanına saygı duymak gerekiyor' dedi.OBAMA-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Devlet Başkanı Obama'yla yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili de 'Sayın Erdoğan ile Obama'nın her şeyden önce çok iyi bir dostluğu var. Görüşme son derece olumluydu. Birbirlerine güvenen iki lider' dedi.

Çavuşoğlu, Suriyeli muhaliflerin eğitim konusunda ise 'Eğit-donat anlaşması en kısa sürede başlayacak. Siyasi olarak da teknik olarak da hiçbir sorun yok' dedi.

Çavuşoğu, 'Dün İngiltere Savunma Bakanı bir açıklama yaptı, 'Türkiye'deki eğitimlere biz de katılacağız' diye. ABD ile biliyorduk.

Bir de İngiltere mi katılacak eğitimlere?' sorusuna, 'Üçüncü ülkeler de eğit-donata destek verebilir' cevabını verdi.

'Musul'a operasyon hazırlığı son dönemde gündemdeydi... Son durum nedir?' sorusuna Çavuşoğlu, 'Şii milislerin ön plana çıktığını görüyoruz.

Sünnilere yönelik de saldırıların olduğunu görüyoruz. DEAŞ'la (IŞİD) mücadele etmek için biz Irak'ın yanındayız desteğimiz devam ediyor. Peşmergeye verdiğimiz eğit-donat desteği yaklaşık bin 500'den fazla devam da edecek. Milislerden alınması kolay görünmüyor.

Musul halkının DEAŞ'la mücadelede Bağdat yönetiminin yanında olması gerekiyor. Musul ulusal muhafızlarına da destek vereceğiz' cevabını verdi.

'Irak yönetiminin mali sıkıntıda olduğunu biliyoruz... Destek projesi var mı?' sorusunu Çavuşoğlu, 'Önümüzdeki süreçte kredi verilmesi dahil her türlü desteğimiz var.

Irak'ın yeniden inşa edilmesi konusunda da Türk firmalarının desteği olacak. İnsani ekonomik yardımlarımız her zaman devam edecektir' diye cevapladı.1915 OLAYLARININ 100. YILI

Çavuşoğlu, 1915 olaylarıyla ilgili de 'Umarım ABD'nin tutumunda bir değişiklik olmaz. ABD'nin tutumu değişirse ilişkiler zarar görür.

Hepimizin vermesi gerek mesaj dostluk olacak barış olacak. Ermenistan'la ilişkilerimizin normalleşebilmesi için Azerbaycan topraklarından çekilmesi lazım.

Ermenistan bu ihlalini devam ettiriyor. İran'la inişli çıkışlı ilişkisi var bizimle de durumu belli komşu ülkelerle olan durumunu düşünmesi lazım.

Ermenistan her zaman olaylara tek taraflı tek akılla bakıyor' dedi.

Çavuşoğlu, Fransa'da düşen uçakla ilgili tüm deliller ortaya çıkmadan kesin değerlendirme yapmanın doğru olmadığını belirterek, 'Çok sayıda insan öldü birçok ülkeden' dedi.ÇÖZÜM SÜRECİ

Çavuşoğlu, çözüm süreci konusunda ise şu değerlendirmeyi yaptı: 'Çözüm sürecinin mimarı sayın Cumhurbaşkanımızdır. Yeter ki bu çözüm olsun biz her türlü siyasi riski alırız yeter ki Türkiye kazansın anlayışındayız. Hala çözüm istiyoruz. Bizim Kürt kardeşlerimizle bir problemimiz yok.

Onlar da bu terörün bitmesini istiyor. Ekonomik kalkınma istiyorlar. Daha önce akil adamlar heyeti vardı olabilir içinden bazı insanlar bunu başka türlü kullanabilirler.

Daha önce Kandil'e gidip bunu kitap haline getirenler oldu. Sayın Cumhurbaşkanı düşüncelerini söyleyebilir. İstişare ile çözülecek. Bu konuda ciddi bir sorun yok. Obama da bu süreçten çok memnun olduğunu vurguladı'.

(İHA)

 


Etiketler:   Arap  Ülkelerinin  Karşı  Karşıya  Gelmesine    Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER