ARTIK İNLERİNE GİRİLMİŞTİR


ARTIK İNLERİNE GİRİLMİŞTİR
Tarih : 20 Ocak 2015, 12:03
Puan Ver : Artık İnlerine Girilmiştir(8/10)4


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Bu devletin resmi giysileri içerisinde olan, bu devletin zırhlı araçlarıyla caddenin kenarına bombayı koyanları görüyor musunuz? Arkasından yine devletin bir başka görevlisi bunu yakalayabiliyor, hamdolsun. Artık inlerine girilmiştir' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, JW Marriot Otel'de Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) evsahipliğinde, Enerji Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen 'Enerji Piyasaları Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, 'Enerji, Türkiye'nin içinden geçtiği kritik dönemin en önemli unsurlarından, tartışma konularından ve hedeflerinden biridir. Bildiğiniz gibi Türkiye zengin doğal kaynaklarına sahip bir ülke değil. Petrolümüz ve doğalgazımız maalesef oldukça sınırlı. Diğer kaynaklarının tamamını devreye alsak dahi yine de enerjide dışa bağımlılığımız ortadan kaldırmamız mümkün değil. Türkiye zengin enerji kaynaklarına sahip ülkelerle bunlara ihtiyaç duyanlara arasında köprüdür. Ülkemizin son yıllarda maruz kaldığı tüm saldırıların gerisindeki en önemli unsurlardan birisi enerjidir. Enerji Bakanımızın telefon görüşmelerinin dinlenmesi bunların bir yere servis edilmesi boşuna değil.

Bunun üzerinde durmamız gerekir' ifadelerini kullandı.

'Gezi olayları sırasında ekonomiyi durdurma çabası, ağaç meselesi olmadığı ortaya koyan ipuçlarından birisiydi' diyen Erdoğan, '17-25 Aralıkta çökertilmek istenen isim ve firmalar da bu girişimin üzerindeki niyeti ortaya koyuyordu. Akkuyu ve Sinop nükleer santrali gibi enerji projelerinin kimleri rahatsız ettiğini biliyoruz. Çözüm sürecine yönelik provokasyonların gerisinde kimler olduğunu biliyoruz. Türkiye ekonomi ve demokraside gelişmeye, 2023 hedefleri doğrultusunda adım adım ilerlemeye devam edecektir. Bizim Balkanlardan Afrika'ya kadar geniş coğrafyada gönüllerini bize bağlamış yaşayan yüz milyonlarca kardeşimize sorumluluklarımız var. Türkiye'nin 3-5 milyar dolarlık finans manipülasyonuyla kurgulanmış siyasi krizlerle, 3-5 bomba patlamasıyla rayından çıkartıldığı, istikametin değiştirildiği günler geride kaldı, bu eski Türkiye'ydi. Bu numaralara hamdolsun bizim de milletimizin de artık karnı tok. Yeni Türkiye'de tek istikamet belirleyici olan milletin ta kendisidir. Milletin iradesidir.

Bunun dışındaki her uğraş beyhudedir' şeklinde konuştu.

Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti: 'Nasıl dün gezinin, 17-25 Aralık'ın aslında ne olduğu ortaya çıkıyor, daha çok şeyler dökülecek eteklerde daha gizli şeyler var. Hepsi dökülüyor, dökülmeye devam edecek, bütün bunlar karşısında gerekeni yapıyoruz. Bugün Cizre'de tezgahlanan oyunu biliyor, ona göre tedbirleri alıyoruz. Bu devletin resmi giysileri içerisinde olan, bu devletin zırhlı araçlarıyla caddenin kenarına bombayı koyanları görüyor musunuz? Arkasından yine devletin bir başka görevlisi bunu yakalayabiliyor, hamdolsun. Artık inlerine girilmiştir. Ülkemizi uluslararası alanda terörle özleştirme çabalarının aslında hangi dertlerden, sıkıntılardan kaynaklandığını gayet iyi biliyoruz. Türkiye'yi yolundan koymak için içeride ve dışarıda hangi çevrelerin ittifak içinde olduğunun gayet farkındayız, hangi kazanlarda hangi fitnelerin kaynatıldığını, kimlerin bunların ateşine odun taşıdığını da önüyle arkasıyla çok iyi görüyoruz. Cumhurbaşkanlığı, hükümetimiz olarak işbirliği ve uyum içinde hepsini takip ediyor. Değerlendiriyor, kendi politikalarımızı belirliyor ve adım adım hayata geçiriyoruz. Unutmayın, herkesin bir hesabı varsa Allah'ın da bir hesabı vardır. O hesap bütün hesapların üzerindedir. Ben, milletimizin feraseti ve hükümetimzin dirayetiyle bu sıkıntıları aşacağımıza, 2023 hedefleri doğrultusunda kararlılıkla yürüyeceğimize inanıyorum.''TANAP'I 2018 YILINDA AKITMAYA BAŞLAMAYI HEDEFLİYORUZ'

Dünyadaki enerji yoksulluğunu, adaletsizliğini gidermek için enerji yatırımında geri kalınmış ülkelere öncelik verilmesi gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, 'Uluslararası şirketlerin bu konuda daha duyarlı olmasına ihtiyacımız var. Geçtiğimiz ayda Türkiye olarak G-20 dönem başkanlığını üstlendik. Kasım ayında Antalya'da toplanıyoruz. Enerji yoksulluğu olan ülkelerin sorunlarını dünya gündemine taşımak için hazırlık içindeyiz. Mevcut enerji kaynaklarının önemli bölümünü barındıran Ortadoğu ve havzasına açılan bir köprü olma yolunda önemli adımlar attık, atmaya devam edeceğiz. Diplomasinin tüm imkanlarını tarihi ve coğrafi bağlarımızın tüm gücünü seferber ederek bu konuda yapıcı bir rol oynamanın gayreti içindeyiz. İçinde yer aldığımız ve alacağımız projelerde de bu hususu gözetiyoruz. Irak'ta yaşanan sıkıntılar sebebiyle Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattını yoğun gayretlerimizle yeniden işler hale getirdik. Şimdi yeni projeleri hayata geçirmenin çabası içindeyiz. TANAP projesini temelini Mart ayında atıyoruz, 2018 yılında da akıtmaya başlamayı hedefliyoruz' ifadelerini kullandı.

'Petrolü ve doğalgazı barışın ve refahın aracı haline getirmek için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz' diyen Erdoğan, 'Nüfus ekonomik büyüme ve diğer faktörler göz önüne alındığında 2023 yılında 120 milyar dolar enerji yatırımı gerçekleştirmek durumunda olduğumuzu görüyoruz. Ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamak için özel yatırımı da teşvik etmiştik. Özel sektörün devreye girmesiyle tasarruf ettiğimiz kamu kaynağını eğitim, sağlık, enerji gibi diğer kaynaklara aktardık. Hidroelektrik ve kömür kaynaklarını daha verimli değerlendirmek için bu yöndeki projelere hız verdik. Yenilenebilir enerji kaynaklarını devreye alma konusunda önemli mesafeler kaydettik. Bizim, çevre konusundaki, tabiat konusundaki hassasiyetimiz kimseden aşağı değildir, tam tersine çok daha samimi ve gerçekçidir. Türkiye kalkınma yolunda ilerlemekten asla geri durmaz. Bu çerçevede nükleer enerjiyi ülkemize kazandırma konusunda da kararlıyız' şeklinde konuştu.'TIKANAN FASILLARDAN BİRİSİNİN DE ENERJİ OLMASI MANİDAR'

Hem arz güvenliği hem dağıtım sistemi olarak her geçen gün daha ileri giden enerji altyapısının 2023 hedeflerine uygun şekilde güçlendirerek devam etmeye kararlı olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'AB üyelik tıkanan fasıllardan birisinin de enerji olmasını yine manidar bulacağımızı ifade ediyorum. Aynen diğer fasıllarda yaptıkları gibi, işte bir Nabucco dediler bakın yapamadılar. TANAP geldi geçti, inşallah kısa zamanda TANAP akmaya başlayacak ama onlar bakmaya devam edecekler. Mesele bu. Dürüst ve samimi olması gerekiyor. AB sürecinde Türkiye'nin başardığı fasıllar konusunda, hangi faslı olursa olsun biz bu fasıl için hazırı dediğinde biz onu 2-3 ayda önlerine getirir koyarız çünkü Türkiye buna hazır ama onlar hazır değiller. Biz, kendi hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz. Her kurumun kazançlı çıkacağından kimsenin şüphesi olmasın' diye konuştu.

Zirveye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz da katıldı.

(İHA)

 
Etiketler: Artık  İnlerine  Girilmiştir  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER