avrupa konseyi sekreteri'nden türkiye itirafı

AVRUPA KONSEYİ SEKRETERİ'NDEN TÜRKİYE İTİRAFI

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn, 7. Büyükelçiler Konferansı’nda büyükelçilerle buluştu. Thorbjorn, yaptığı konuşmada Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin çok sağlam üyelerinden biri olduğunu söyleyerek, 'Türkiye halihazırda zaten Avrupa’da.

Tarih : 07 Ocak 2015, 16:09
Puan Ver : Avrupa Konseyi Sekreteri'nden Türkiye İtirafı(5/10)1


Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland Thorbjorn, 'Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı var. Çünkü ortak amacımız ve zorunluluklarımız var' dedi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn, 7. Büyükelçiler Konferansı'nda büyükelçilerle buluştu. Thorbjorn, yaptığı konuşmada Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nin çok sağlam üyelerinden biri olduğunu söyleyerek, 'Türkiye halihazırda zaten Avrupa'da. Açık fikrim şu ki; Türkiye AB'ye halkı olarak üye olmalı. Çünkü Türkiye bu bölgede Avrupa'nın komşusu olarak önemli bir ülke. Suriye, İran ve Irak'ın komşusu olarak önemli bir ülke. Bölgenin problemlerinin çözülmesi için önemli bir ülke' dedi.

Suriye'deki son durumla ilgili Thorbjorn, şu değerlendirmeyi yaptı:

'Suriye'de ne oluyorsa 4. yılına giriyor. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra dünyadaki en büyük skandal. 200 bin kişi öldü, 1,5 milyon sığınmacı Türkiye'de. Milyonlarcası Ürdün ve Lübnan'da. Bu konuda derinden düşünmek lazım. Açıkça görülüyor ki Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı var bu problemli dünyada, bu problemli coğrafyada. Kim 70-80 milyon yeni müşteriye hayır diyebilir. Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı var. Çünkü ortak amacımız ve zorunluluklarımız var. İnsan haklarını, azınlıkların haklarını, dini haklarını garanti altına almamız lazım.'

Türkiye'nin de Avrupa'ya ihtiyacı olduğunu ifade eden Thorbjorn, 'Türkiye, Avrupa Konseyi'nde bulunuyor. Türkiye, Avrupa standartlarının parçası' diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru ile ilgili olarak Thorbjorn, 'Türk vatandaşlarının Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı var. Bu yerel mekanizmanın hayata geçmesiyle mahkeme, Strazburg'daki mahkemenin kararlarını temel alarak hareket ediyorlar. Ondan sonra İnsan Hakları Mahkemesi en zor insan hakları problemleriyle baş edebilir. Bunu diyorum, çünkü umuyorum ki Anayasa Mahkemesi önemli işine devam edecek Türk vatandaşları için. Bu tüm Avrupa konvensiyonel sistemi içinde önemli. Tabi ki Strazburg'daki mahkemenin kararlarının uygulanması Türkiye için de önemli' şeklinde konuştu.

Konferansa katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Thorbjorn ile kahvaltıda görüştüklerini hatırlatarak, Avrupa Konseyi kurucularından olan Türkiye'nin yıllık ödemesini 13 milyon eurodan 32 milyon euroya çıkarmak istediğini belirtti. Çavuşoğlu, insani yardımın 1.6 milyona ulaştığını da sözlerine ekledi.

(İHA)

 


Etiketler: Avrupa  Konseyi  Sekreteri  Nden  Türkiye  İtirafı  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER