Avrupa Merkez Bankası'ndan 60 milyar Euro'luk vergi alımı

AVRUPA MERKEZ BANKASI'NDAN 60 MİLYAR EURO'LUK VERGİ ALIMI

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, parasal genişleme adımlarını açıkladı. Draghi, kapsamlı bir fiyat değişimi planı yaptıklarını ve varlık alım programını genişletmeye karar verdiklerini belirtti.

Tarih : 22 Ocak 2015, 17:33
Puan Ver : Avrupa Merkez Bankası'ndan 60 Milyar Euro'luk Vergi Alımı(7/10)3


Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, ayda 60 milyar Euro'luk varlık alımı yapacaklarını açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, parasal genişleme adımlarını açıkladı. Draghi, kapsamlı bir fiyat değişimi planı yaptıklarını ve varlık alım programını genişletmeye karar verdiklerini belirtti. Draghi açıklamasında 2016 Eylül sonuna kadar ayda 60 milyar Euro değerinde varlık alımı yapmayı planlanıyor. En az 18 ay tahvil alımı yapılacak, toplam paketin 1 trilyon Euro'yu aşması bekleniyor. Draghi, 'Tahvil alımları enflasyonun sürdürülebilir bir ayarlama seyrine girdiği görülene kadar sürecek' diye devam etti.

Draghi, 'Tahvil alımları merkez bankalarının AMB sermayesindeki paylara dayalı olarak yapılacak. Varlık alım programının yüzde 20'si risk paylaşımına dayalı olacak. Varlık alımlarını Avrupa Merkez Bankası koordine edecek, uygulamada merkezi olmayan bir yöntem esas alınacak. Mart ayından itibaren yatırım yapılabilir seviyedeki tahvillerin alımına başlanacak' dedi.

Avrupa Merkez Bankası toplantısında politika faizini yüzde 0,05'te sabit tuttu.

(İHA)

 


Etiketler: Avrupa  Merkez  Bankası  Ndan  60  Milyar  Euro  Luk  Vergi  Alımı  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER