Azerbaycan'ın 20 Ocak Şehitleri, Paris'te anıldı

AZERBAYCAN'IN 20 OCAK ŞEHİTLERİ, PARİS'TE ANILDI

Fransa’nın başkenti Paris’te Azerbaycan Büyükelçiliği tarafından düzenlenen törende 1865-1934 yılları arasında yaşamış, Azerbaycan’ın bağımsızlığı uğruna çalışmalar yapmış ve Azerbaycan’ı dış ülkelerde temsil etmiş Ali Merdan Topçubaşı‘nın Paris’teki mezarı ziyaret edildi.

Tarih : 20 Ocak 2015, 18:03
Puan Ver : Azerbaycan'ın 20 Ocak Şehitleri, Paris'te Anıldı(10/10)6


Rus askerlerinin 20 Ocak 1990'da Bakü'ye saldırması sonucu yaşanan “20 Ocak Katliamı” Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen törenle anıldı.

Fransa'nın başkenti Paris'te Azerbaycan Büyükelçiliği tarafından düzenlenen törende 1865-1934 yılları arasında yaşamış, Azerbaycan'ın bağımsızlığı uğruna çalışmalar yapmış ve Azerbaycan'ı dış ülkelerde temsil etmiş Ali Merdan Topçubaşı‘nın Paris'teki mezarı ziyaret edildi. Azerbaycan'ın Paris Büyükelçisi Elcin Amirbeyov ile Azerbaycan UNESCO Büyükelçisi Anar Karimmov ve beraberindeki büyükelçilik çalışanları “Ali Merdan Topçubaşı‘nın mezarı başında bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Büyükelçi buradaki törende yaptığı konuşmada, Ali Merdan Topçubaşı'nın hayatı ve Azerbaycan'ın bağımsızlığı için verdiği mücadeleyi anlattı. 1918'de Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kurulması ve bu uğurda yapılan gayretli çalışmalarını anlatan Büyükelçi Amirbeyov, “Bağımsızlık yolunda ne kadar çalışmamız gerekiyor? Bizim hayatımız herhalde yetmeyecek. Gelecek neslimiz bu görev için hazır olsun. Azerbaycan'ın 1990'lara kadar Sovyet işgalinde kaldığı düşünülürse, Topçubaşı'nın ne kadar doğru bir cümle sarf ettiğini bugün bağımsız Azerbaycan'ı görünce ne kadar haklı çıktığını bir kere daha anlamış bulunuyoruz. Ruhu şad olsun” dedi.

Topçubaşı'nın mezarı başından ayrılan Büyükelçi ve beraberindeki Büyükelçilik mensupları daha sonra aynı mezarlıkta bulunan bir başka Azeri Timuçin Hacıbeyli'nin mezarını ziyaret edip onun mezarına da çiçek koydu.

(İHA)

 


Etiketler: Azerbaycan  In  20  Ocak  Şehitleri  Paris  Te  Anıldı  Paris  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER