bakan çavuşoğlu'ndan genç diplomatlara ilk ders

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN GENÇ DİPLOMATLARA İLK DERS

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Uluslararası Genç Diplomatlar Kış Dönemi Eğitim Programı’nda açılış dersini verdi.

Tarih : 19 Ocak 2015, 12:03
Puan Ver : Bakan Çavuşoğlu'ndan Genç Diplomatlara İlk Ders(5/10)1


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Avrupa'ya ve dünyaya baktığınızda terörist gruplar tüm dünya için bir tehdit. Ama ırkçılığın, İslamofobi'nin artması ortak değerlerimiz için bir tehdittir” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Uluslararası Genç Diplomatlar Kış Dönemi Eğitim Programı'nda açılış dersini verdi. Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı'nda genç diplomatları dil öğrenmeleri için teşvik ettiklerini belirterek, birçok genç diplomatın birçok farklı ülkede dil öğrendiklerini söyledi. Çavuşoğlu, “Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi sadece Türk genç diplomatlar için eğiktim sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda yabancı ülkelerden gelen diplomatlara da eğitim veriyor. Katılımcıların akademik perspektifinin yanı sıra, gelişmeler hakkında da bilgi sunuyor. Katılımcılar 500 yıl önceye giden zengin Türk diplomasisinden yararlanıyorlar” ifadelerini kullandı.

İki yönlü bir öğrenme sistemi olduğunu dile getiren Bakan Çavuşoğlu, genç diplomatlara yeni çığırlar açtığını aktardı. Çavuşoğlu, dünyanın değiştiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Uluslararası terörizm, illegal topluluklar ve ırkçılığın artması gibi sorunlara odaklanıyoruz. Avrupa'ya ve dünyaya baktığınızda terörist gruplar tüm dünya için bir tehdit. Ama ırkçılığın, İslamofobi'nin artması ortak değerlerimiz için bir tehdittir.”

Afgan bir diplomatın Türkiye'nin Afganistan politikasına ilişkin sorusu üzerine Çavuşoğlu, “Kardeş ülke Afganistan'a yardımlarımızı devam ettireceğiz. Afganistan'daki asker sayımızı arttıracağız. Şu anda 700 olan asker sayımızı gelecek sene bin 100'e çıkartacağız. Güvenlik kuvvetlerinin Ankara'da ve Türkiye'de eğitimini ve teçhizatlandırmaya devam edeceğiz. Afganistan'ın gelişmesi için altyapı yatırımları, tarım, sağlık alanlarındaki projelere destek vereceğiz” diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Bakan  Çavuşoğlu  Ndan  Genç  Diplomatlara  İlk  Ders  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER