Bakü şehitleri unutulmadı

BAKÜ ŞEHİTLERİ UNUTULMADI

İsveç’in başkenti Stockholm’de, 35 bin kişilik Rus Kızıl Ordusu tarafından öldürülen 137 Azerbaycan vatandaşı için anma töreni düzenlendi.

Tarih : 19 Ocak 2015, 10:45
Puan Ver : Bakü Şehitleri Unutulmadı(5/10)1


İsveç Azerbaycan Federasyonu tarafından gerçekleştirilen organizasyonda, 20 Ocak 1990 yılında Rus askerleri tarafından şehit edilen Azerbaycan Türkleri Stockholm'de anıldı.

İsveç'in başkenti Stockholm'de, 35 bin kişilik Rus Kızıl Ordusu tarafından öldürülen 137 Azerbaycan vatandaşı için anma töreni düzenlendi. İsveç Azerbaycan Federasyonu tarafından düzenlenen anma törenine Azerbaycan'ın İsveç Büyükelçisi Adish Mammadov, İsveç Türk işçi Dernekleri Fedarasyonu Başkanı Hasan Dölek, Başkan Yardımcısı Barbaros Leylani, Türkmeneli Fedarasyonu, Ülkü Ocakları başkanı İlhan Şentürk ve Haki Korkmaz, İsveç CHP Birliği Başkanı Hakan Güner ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

Organizasyonun açılış konuşması yapan İsveç Azerbaycan Federasyonu Başkanı Settar Seviğin o gün yaşanan olayları anlattı. Olayları anlatan bir film gösteriminin de yapıldığı törende Azerbaycan'ın İsveç Büyükelçisi Adish Mammadov, “Azerbaycan halkının tarihine kanlı yanvar faciası olarak geçen 20 Ocak tarihli olayların üzerinden 25 yıl geçti. Azerbaycan halkı kötü ve korkulu günler yaşadı. Saldırıya uğramış suçsuz insanlar kurşuna dizildi, tanklar altında ezildi. Azerbaycan halkı, dehşet verici kabusa rağmen Sovyet ordusuna karşı kendi kimliğini ve metanetini ispat etmeyi başardı. Sovyetlerin eğitimli askerleri hücuma geçti. Dünya ülkeleri bu soykırımı film seyreder gibi seyretti' dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Bakü  Şehitleri  Unutulmadı  Stockholm  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER