bala kar bereketi

BALA KAR BEREKETİ

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın, bölgede yaşanan kar yağışının bal üretimine katkı sağlayacağını, kar altında kalan arı kovanlarının da arılar için olumlu bir durum olduğunu söyledi.

Tarih : 21 Ocak 2015, 14:57
Puan Ver : Bala Kar Bereketi(7/10)3


Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın, bölgede yaşanan kar yağışının bal üretimine katkı sağlayacağını, kar altında kalan arı kovanlarının da arılar için olumlu bir durum olduğunu söyledi.

Türkiye bal üretiminde ilk sırada yer alan Ordu'da, yüksek kesimlerde kar yüksekliği yarım metrenin üzerinde bulunuyor. İlkbaharın gelişiyle birlikte doğaya çıkarak bal üretecek arılar ise kar dolayısıyla kovanlarında yaşıyor. Bölgede oluşan kar yağışının yaz dönemlerinde bal üretimini artıracağını belirten Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın, kar altında kalan kovanlarında arılar için olumlu bir durum olduğunu söyledi.'KAR YAĞIŞI BAL ÜRETİMİNİ ARTTIRACAK'

Ordu'da bal üretiminin yüksek olduğunun ve yağacak olan karla birlikte bu oranın artacağını ifade eden Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın, karın erken yağmasının da arıları dinlendirdiğini söyledi. Kar yağışının geç olmasından dolayı arıların yalancı bahar yaşadığını belirten Aydın, 'Kar bu yıl biraz geç yağsa da, arıcılık ve bal üretimi için zamanında yağdı. Bu yıl kar yağışı biraz geç yağdığı için arılar birazcık yalancı bahar yaşadı. Yalancı bahara bağlı olarak, üretim yapmadan boş uçarak kendilerini yordular. Bu da yeni dönemde üretimi etkileyen bir durumdur. Kar yağışı hem arının yorulmasını engelleyen hem de toprağın suya doyarak ilk bahar yağmurları ile birlikte, çiçekli bitkilerin oranında artış yaşanmasına sebep olacaktır. Hal böle olunca da bal üretimi artacaktır' dedi.'KAR KAPLI KOVANLAR DAHA SAĞLIKLI'

Arı kovanlarının kar altında kalmasının iyi bir durum olduğunu ifade eden Necati Aydın, 'Arı kovanları kar altında kalırsa kovan içerisinde bulunan arılar daha rahat eder. Kar tüm kovanı kapladığı için onları soğuktan, ve rüzgardan koruyarak onlara bir yorgan görevi üstlenir. Bu şekilde olunca arı dışarı çıkıp boş yere uçarak kendini yormaz ve bahar aylarında daha çok çalışarak bal üretir' diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Bala  Kar  Bereketi  Ordu  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER