balıkları oltayla değil elle avlıyor

BALIKLARI OLTAYLA DEĞİL ELLE AVLIYOR

Karlıova ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Devecik köyü halkı, kış aylarında eksi 20 derecede Devecik Şelalesi’ne giderek elle balık yakalıyor.

Tarih : 04 Şubat 2015, 14:15
Puan Ver : Balıkları Oltayla Değil Elle Avlıyor(5/10)1


Bingöl'ün Karlıova ilçesine bağlı Devecik köyünde yaşayan vatandaşlar, eksi 20 dereceye aldırış etmeden soğuk suda elle balık yakalıyor.

Karlıova ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Devecik köyü halkı, kış aylarında eksi 20 derecede Devecik Şelalesi'ne giderek elle balık yakalıyor. Köyden yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta olan Devecik Şelalesi'ne giden köylüler, giydikleri tulumlarla suyun içine girerek kayalar altında elle balık tutuyor. Bazı köylüler balık tutmayı zevk için yaparken, bazıları da geçimlerini topladıkları balıkları satarak yapıyor.

Şelalede balık tutmanın zevkli olduğunu belirten köylülerden Mustafa Çelik, 'Köy şelalesine gelerek balık avlıyoruz, Kış aylarında soğuk sudan dolayı balıklar daha lezzetli oluyor. Çevre köyleri genellikle bu şelaleye gelerek balık tutuyorlar. Burada balık tutmak çok zevkli. İhtiyacımız karşılıyoruz, bazen satıyoruz da. Genelde sertme kullanıyoruz, ama bu mevsimde balıklar kayaların altına girdiği için biz tulum giyerek suyun içine girip kayaların altında elle yakalıyoruz' dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Balıkları  Oltayla  Değil  Elle  Avlıyor  Bingöl  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER