başbakan'a o anısı üzerinden yüklendi

BAŞBAKAN'A O ANISI ÜZERİNDEN YÜKLENDİ

TBMM’de partisinin grup toplantısında konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli, Türkiye’de 2014 yılı itibariyle 495 meslek dalında sayıları 1 milyon 572 bin 473’ü bulan esnafların ülke ve millet için çaba sarf ettiklerini belirterek, geçen yıl 113 bin 696 kişinin...

Tarih : 20 Ocak 2015, 12:15
Puan Ver : Başbakan'a O Anısı Üzerinden Yüklendi(6/10)2


MHP lideri Bahçeli, 4 eski bakanla ilgili iddialar üzerinden Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu eleştirdi. Bahçeli, 'Bulduğu 50 lira için kaygıya kapılan Davutoğlu, acaba aynı kaygıyı yolsuzluğa bulaşan 4 eski bakan hakkında niçin gösterememiştir' dedi.

TBMM'de partisinin grup toplantısında konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli, Türkiye'de 2014 yılı itibariyle 495 meslek dalında sayıları 1 milyon 572 bin 473'ü bulan esnafların ülke ve millet için çaba sarf ettiklerini belirterek, geçen yıl 113 bin 696 kişinin işini bıraktığını, 200 bin 235 kişinin de esnaflığa başladığını söyledi. Bahçeli, kepenk kapatan esnaf sayısı ile yeni işyeri açan esnaf sayısı arasında kaygı verici bir uçurumun olduğunu kaydederek, esnaf ve sanatkarın hazan mevsimi yaşadıklarını ifade etti.“ESNAFIMIZ AVM'LERİN GÖLGESİNDE KALDI”

14 Ocak tarihinde TBMM Genel Kurulunda yasalaşan Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısının esnafın temel sıkıntılarına cevap vermekten uzak olduğunu açıklayan Bahçeli, “Ne tuhaf bir idraksizlik ki, Başbakan esnaf kardeşlerimizin borç ile güç bela ayakta durduğunun farkında değildir. 2014 yılında 1 milyon 100 bin esnafımızın kredi kullanmasıyla övünmektedir. Başbakan, esnaflarımızın kullanmak zorunda kaldığı kredi tutarının 2002'de 153 milyon lira, 2014'de 12.5 milyar lira olduğunu söylemekte, buna da ‘bereket' demektedir. Şu berekete bakınız ki, esnafımız faiz ve kredi batağında nefes dahi alamamaktadır” dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun yoluyla alış veriş merkezlerinin açılma kriterlerini değiştirdiklerini, buralarda esnaf ve sanatkarlara yüzde 5 pay ayrılması zorunluluğu getirdiklerini, kaybolmaya yüz tutmuş meslekler için de binde 3 pay ayırdıklarını söylediğini belirten Bahçeli, “2014 yılında AVM sayısı 334'e çıkmıştır. Bu sayının 2015 yılında 409'a tırmanması beklenmektedir. AVM'ler esnaf ve sanatkarlarımızın umutlarını perdeleyip, kazançlarına engel olurken, hükümetin ‘yüzde 5 pay verdik, binde 3 pay ayırdık' diyerek aldatma düzenini sürdürmesi esnaflığın tarihi mirasına düpedüz hakarettir. Esnafımız AVM gölgesinde kalmış, AVM partisinin hışmına uğramıştır. 2010 yılında bakkallara kırmızı kart çıkartan, aradan 4 yıl geçtikten sonra ‘mahallenin ruhu, sokağın vicdanı' diyerek fikren ters köşeye yatan, kalben çelişkiye boğulan Erdoğan'a inanacak ve aldanacak kimse yoktur” diye konuştu.“AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIK ATEŞİNİN HİÇ SÖNMEMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM”

20 Ocak 1990 tarihinde Rus askerlerinin Azerbaycan'a düzenledikleri kanlı saldırıyı hatırlatan Bahçeli, Azerbaycan'da göçe zorlanmak ve asimile etmek amacıyla her türlü vahşiliğin ve insanlık dışı muamelelerin sahnelendiğini kaydetti.

Silahsız ve savunmasız Azerbaycanlıların Ruslar tarafından acımasızca katledildiğini, mazlumların kan ve gözyaşlarının oluk oluk akıtıldığını ifade eden Devlet Bahçeli, “Bu hunhar saldırıların yıldönümünde şehit olan bütün Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, bu katliamı asla unutmayacağımızı belirtiyor, yanan bağımsızlık ateşinin hiç sönmemesini içtenlikle temenni ediyorum” dedi.SEÇİMLER İÇİN İDDİALI KONUŞTU

Davutoğlu'nun orta okula giderken yerde bulduğu 50 lirayla ilgili anısına değinen Bahçeli, 'Her dürüst insanın yapacağı gibi bu parayı babasına götürmüş. Babası da etraftaki dükkanlara sordun mu diye kendisini uyarmış. Unutamadığı bir ders vermiş. Davutoğlu tüm dükkanları tek tek gezmiş ve esnafa sormuş. Ne yaptıysa ne ettiyse paranın sahibini bulamamıştır. Davutoğlu bıyığı yeni terlediği zamanda faziletli bir davranış sergilemiş. 50 lira için kaygıya kapılan Davutoğlu acaba aynı kaygıyı yolsuzluğa bulaşan 4 eski bakan hakkında niçin gösterememiştir' diye konuştu.

Devlet Bahçeli, yaklaşan genel seçimler için de oldukça iddialı konuşarak, 'Türkiye 7 Haziran'da hem AKP'den hem PKK'dan kurtulacaktır' dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Başbakan  A  O  Anısı  Üzerinden  Yüklendi  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER