başkan o teklifi kendi imzasıyla meclis'e sundu

BAŞKAN O TEKLİFİ KENDİ İMZASIYLA MECLİS'E SUNDU

Milletvekillerinin özlük hakları ile ilgili düzenleme konusunda TBMM Başkanı Cemil Çiçek sorumluluk üstlenerek kendi imzası ile TBMM’ye yasa teklifi sundu.

Tarih : 12 Şubat 2015, 19:06
Puan Ver : Başkan O Teklifi Kendi İmzasıyla Meclis'e Sundu(9/10)5


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, vekillerin özlük haklarıyla ilgili düzenlemeyi kendi imzasıyla Meclis'e sundu.

Milletvekillerinin özlük hakları ile ilgili düzenleme konusunda TBMM Başkanı Cemil Çiçek sorumluluk üstlenerek kendi imzası ile TBMM'ye yasa teklifi sundu. Teklifin yasalaşmasıyla birlikte kimlik kartı çıkarılacak, vekilliği bitene de diplomatik pasaport verilecek, trafik cezası kesilmeyecek. Ayrıca teklife göre, vekillerin özlük haklarında iyileştirmeler olacak. Halen vekillik yapanlara verilen diplomatik pasaport hakkı görevi sona erenlere ve onların ailelerine de tanınacak, trafik cezası kesilemeyecek, maaşları ve yollukları da en yüksek devlet memurunun maaşı ile bir olacak.

Teklife göre vekillerin devlet protokolündeki yerleri öne çekilecek, milletvekilleri kuvvet komutanları ve YÖK Başkanı'nın önünde yer alacak. Ayrıca teklifte milletvekillerinin yapamayacağı işlerde bulunuyor; buna göre milletvekilleri kamu kurumlarının teşebbüslerinde, ortaklıklarında dernek ve vakıflarında çalışamayacak. Aksi davrananların milletvekillikleri Meclis Genel Kurul kararı ile düşürülecek. Sağlık harcamaları da yeniden düzenlenecek, gözlük, implant katkı paylarından, yurtdışındaki tedavilere kadar sağlık harcamalarının tamamına yakını Meclis tarafından karşılanacak. Kadın milletvekillerine doğumdan önce ve sonra olmak üzere toplam 16 hafta analık izni verilecek.

(İHA)

 


Etiketler: Başkan  O  Teklifi  Kendi  İmzasıyla  Meclis  E  Sundu  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER