'başkanlık konusunu cumhurbaşkanımız dile getiriyorlar'

'BAŞKANLIK KONUSUNU CUMHURBAŞKANIMIZ DİLE GETİRİYORLAR'

Babakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu. Yurtdışındaki okullarla ilgili açıklamalarda bulunan Arınç, 'Bu ülkelerde yeni kuracağımız sistemle ilgili şunu söylebilirim. Dört dörtlük bir sunum yoktu. Okullar için yapılacak bir uygulamanın elzem olduğunu biliyoruz...

Tarih : 02 Şubat 2015, 20:36
Puan Ver : 'başkanlık Konusunu Cumhurbaşkanımız Dile Getiriyorlar'(9/10)5


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili, ''Başkanlık veya yarı başkanlık konusunu Cumhurbaşkanımız dile getiriyorlar. Bakanlar Kurulu'nda bu konu tartışılmış bir konu değildir'' dedi.

Babakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu. Yurtdışındaki okullarla ilgili açıklamalarda bulunan Arınç, 'Bu ülkelerde yeni kuracağımız sistemle ilgili şunu söylebilirim. Dört dörtlük bir sunum yoktu. Okullar için yapılacak bir uygulamanın elzem olduğunu biliyoruz. Biz kapattık bu iş bitti. Bu mantığın dünyanın hiçbir yerinde geçerli olmadığını biliyoruz. Biz bir devletiz. Devir konusunda gönüllük esas olmalı. Birileri Türkiye'de böyle bir şey yapsa biz de kuşkuyla yaklaşırız. Açık ve şeffaf olmak zorundayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın da defalarca söylediği gibi Türkiye'de ve yurtdışında bir vakıf üzerinden daha nitelikli eğitim vermek için uğraşıyoruz. Kuracağımız mutlaka vakıf olacaktır. Kamu desteği olacak. Pay olarak yüzde 70'inin sivil yüzde 30 kamu desteği olacak' dedi.

Arınç, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili ise 'Başkanlık veya yarı başkanlık konusunu Cumhurbaşkanımız dile getiriyorlar. Bazı milletvekili arkadaşlarımız ya da komisyon başkanları bildiğimiz eski düşünceleri tekrar ediyorlar. Bakanlar Kurulunda bu konu tartışılmış bir konu değildir. Seçime yönelik programımızı veya projelerimizi Beşir Atalay'la birlikte bir heyet hazırlıyor. Bunun öncelikli bir konu olmadığını, değerlendirildiğini söylemişti. Bugün görüşmediğimiz gibi geçen hafta da görüşmedik' dedi.

(İHA)

 


Etiketler:   Başkanlık  Konusunu  Cumhurbaşkanımız  Dile  Getiriyorlar    Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER