başkanlık sistemi neler getirecek ?

BAŞKANLIK SİSTEMİ NELER GETİRECEK ?

Seçim çalışmaları sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandıran eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, 7 Haziran seçimlerinde AK Parti olarak yeni anayasa ile başkanlık sistemi taahhüdünde bulunduklarını belirterek, “Dikkat ederseniz seçime giren partilerden sadece AK Parti başkanlık sistemini savunuyor.

Tarih : 20 Nisan 2015, 10:39
Puan Ver : Başkanlık Sistemi Neler Getirecek ?(5/10)1


AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, başkanlık sisteminin Türkiye için zorunlu hale geldiğini belirterek, “Başkanlık sistemi ile birlikte koalisyon dönemi tarihe karışacaktır” dedi.

Seçim çalışmaları sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandıran eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, 7 Haziran seçimlerinde AK Parti olarak yeni anayasa ile başkanlık sistemi taahhüdünde bulunduklarını belirterek, “Dikkat ederseniz seçime giren partilerden sadece AK Parti başkanlık sistemini savunuyor. Muhalefet partileri başkanlık sistemine karşı çıkıyor. Çünkü başkanlık sisteminde ne CHP ne de MHP kendi adayını başkan seçtiremeyeceğini biliyor. 10 Ağustos seçiminde ortak adayları bile yüzde 40 oy alamadı. Bu seçim başkanlık sistemi isteyen AK Parti ile bu sisteme karşı çıkan diğer partiler arasında geçecektir” dedi.“DARBE DÖNEMİ KAPANACAK”

Türkiye'de uygulan parlamenter sistemle 10 yılda bir darbelerin yaşandığına dikkat çeken İşler, “Türkiye'de 10 yılda bir darbe yaşanıyor. AK Parti'nin tek başına iktidar olduğu 12 yıllık dönemde bile 27 Nisan e-muhtırası, partimize açılan kapatma davası ve 17-25 Aralık darbe girişimleri ile karşılaştık. AK Parti güçlü bir iktidar olmasa, lideri Recep Tayyip Erdoğan ve kadroları dik durmasa bu darbe girişimleri de başarıya ulaşabilirdi. Başkanlık sistemi ile birlikte başkan çok güçlü olarak seçilecek. Vesayet sona erecek. Darbeler dönemi kapanacak” diye konuştu.

İşler, şöyle devam etti:

“2007 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaya çıkarılan anayasal kriz sonrasında cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesi sağlanarak, cumhurbaşkanlığı makamı vesayetçi misyondan arındırılmıştır. Ancak doğrudan halk tarafından seçilen cumhurbaşkanı ile başbakanın siyasal sistem içindeki yetki ve görev paylaşımı, yeni bir düzenlemeyi zorunlu kılmaktadır. Mevcut sistem, cumhurbaşkanı ve başbakanın farklı siyasi geleneklerden gelmeleri durumunda kriz üretme potansiyelini taşımaya devam etmektedir. Bu nedenle başkanlık sistemi zorunluluk haline gelmiştir.”

“AK Parti nasıl bir başkanlık sistemi istiyor?” sorusu üzerine İşler şunları söyledi:

“AK Parti'nin nasıl bir başkanlık sistemi istediği seçim beyannamemizde açık açık yazılmıştır. AK Parti yasama ve yürütmenin müstakil olarak etkin olduğu, demokratik denge ve kontrol mekanizmalarının öngörüldüğü, toplumsal farklılıkların siyasal temsilinin sağlandığı, ademi merkeziyetçi bir idare sisteminin güçlendirildiği, karar alma süreçlerinin hızlandığı, her türlü vesayetin engellendiği bir başkanlık sistemi istiyor. 2011 yılında Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na sunduğumuz metin ortadadır.”

(İHA)

 


Etiketler: Başkanlık  Sistemi  Neler  Getirecek    Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER