Bebek Beslenmesi Hakkında Bilgiler

BEBEK BESLENMESİ HAKKINDA BİLGİLER

Bebeğiniz altı aylık olana kadar, anne sütü ile beslemeye çalışın.

Tarih : 08 Nisan 2015, 13:52
Puan Ver : Bebek Beslenmesi Hakkında Bilgiler(5/10)1


Bebeğiniz altı aylık olana kadar, anne sütü ile beslemeye çalışın. Eğer anne, emzirmeyle ilgili bir problem yaşıyorsa, doktor yardımı almalıdır. Yeni doğanlar, genel olarak üç saatte bir acıkır. Buna göre bir ayarlama yapın. Emzirdikten sonra, her zaman bebeğin gazını çıkarın.

Eğer süt emmede herhangi bir problem yaşanmadıysa, altıncı ay itibariyle ek besinler kullanılmaya başlanabilir. Fakat bu ek besinlerin fazlası da zararlı olacaktır. Altı aydan itibaren, üç kaşığı aşmayacak şekilde, ek besin verebilirsiniz. Bebeğin, bağışıklık sisteminin güçlü olması için anne sütüne devam etmeniz gerekir.

Bu dönem, yavaş yavaş meyve verilmeye başlayabilir. İlk etapta tercih edeceğiniz meyveler; elma, havuç ve şeftali olabilir. Sebzeler içinse patates, kabak ve enginar oldukça faydalı olacaktır. Yine yoğurtta verilebilecek besinler arasındadır. Eğer imkânınız varsa, yoğurdu mutlaka evde mayalayın.

Yedinci aydan itibaren, püre ve meyve sularının kullanımı başlayabilir. Özellikle akşamları sebze ile tahıllı gıdaları tercih edebilirsiniz.

Bu aydan itibaren, pırasa ve ıspanak gibi besinleri de, özellikle çorbaların içine ekleyin. Çorbalarda, az miktarda yağsız kıyma yahut tavuk eti de kullanabilirsiniz. Çok fazla tatlı gıda vermemenizde fayda var. Çünkü bebekler tatlı gıdalara çok çabuk alışırlar. Bu da, diğer besinleri istememesine neden olabilir.

Sekizinci ay itibariyle, mercimek çorbası da menüye girebilir. Bu ay, bebekler yemeyi reddetmeye başlar. Çok fazla zorlamadan, acıktığı saatlerde besleyin. Yoksa gıdalarda seçici davranacaktır. Fakat acıktığı zaman, dilediğiniz besini yedirebilirsiniz.

Bu ay, birde diş çıkarma sıkıntıları yaşayacaktır. Beslenmedeki bozukluklar gözünüzü korkutmasın. Bu ay, biraz sıkıntılı geçebilir.

Dokuzuncu aydan itibaren, katı gıdaları daha rahat bir biçimde vermeye başlayabilirsiniz. Özellikle sabah saatlerin, yarım çay kaşığı tereyağ verebilirsiniz. Bu bebeğiniz için oldukça faydalı olacaktır.

Onuncu ay ise baklagil kullanmaya başlayabileceğiniz ve yumuşak olmak şartı ile ev yemeklerinden tattırabileceğiniz bir dönemdir. Artık et ve balık yemeye başlayabilir.

Onbir ve onikinci aylar ise, evde pişen yemeklerden yemeye başlayabilir. Tabii baharatına, tuzuna dikkat etmek şartıyla. İki yaşına gelene dek patlıcan ve bakla vermeyin.

Sakatat kesinlikle vermeyin. Bal ile yumurta yemeye başlayabilir. Daha fazla Bebek Beslenmesi Hakkında Bilgiler edinmek için bebegimveuzmanim sitesine uğrayabilirsiniz. 
Etiketler: Bebek  Beslenmesi  Hakkında  Bilgiler    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER