Bir anda ödenmesi yeni sıkıntılar doğurur

BİR ANDA ÖDENMESİ YENİ SIKINTILAR DOĞURUR

Başkan Atahan katıldığı Afyonkarahisar’daki “TÜKODER İl Başkanları” toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Tarih : 17 Ocak 2015, 14:15
Puan Ver : Bir Anda Ödenmesi Yeni Sıkıntılar Doğurur(8/10)4


Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Haşmet Atahan, elektrik dağıtım şirketlerinin kayıp-kaçak ücreti adı altında tüketiciden aldığı bedellerin iadesi ile ilgili olarak, “Bu bedellerin biranda iadesinin yeni ekonomik sıkıntılar doğacağı nedeniyle yumuşak geçişlerle buna çözüm bulunabileceği görüşündeyiz” dedi.

Başkan Atahan katıldığı Afyonkarahisar'daki “TÜKODER İl Başkanları” toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gazetecilerin elektrik dağıtım şirketlerinin yıllardır ‘kayıp-kaçak bedeli' altında yaklaşık 50 milyon aboneden kestiği bedellerin iadesi ile ilgili sorulara yanıt veren Başkan Atahan, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız, yaptığı açıklamalarda mahkemeleri rahatlatacak ve bu konuya çözüm bulacağını söylemişti. Şuanda mahkemelerin mevcut yükü çok fazla 2014 yılında bu hususta yaklaşık 1 milyon kişi mahkemelere ve Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunmuştur. Özellikle 35 milyon kişinin kayıp-kaçak nedeniyle elektrik abonelerinin şikayet başvurusu ile mahkemelerin tıkanacağı zaten çok açıktır. Bizde uzlaşma yolu ile bir çözüm yolu bulunmasını istiyor ve bekliyoruz.

,Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun bu konuda vermiş olduğu karara herkesin saygı göstermesi ve bunun gereğini yerine getirmesi niteliğinde bir karardır. Konunun tamamen hukuki boyutlar içerisinde adli bir sorun mudur, idari bir sorun mudur, dolayısı ile buna İdare Mahkemeleri mi, adli mahkemeler mi karar verecek şeklinde bir yaklaşım her şeyden önce tüketici sorunlarını gerçek anlamda çözmek iradesinin gösterilmediğini ortaya koyar. Biz baştan beridir karşılıklı iyi niyetle bir çözüm bulunması önersinde bulunuyoruz. Tüketici örgütleri olarak, Tüketici Koruma Derneği olarak, Türkiye'nin dört bir yanında en fazla şubesi bulunan ve kurumsallaşmış bir tüketici örgütüyüz, ancak bu sorun sadece bizi ilgilendirmediği için diğer tüketici örgütleri ile de ortak bir çözüm arayışı içerisinde bulunduk. Bu nedenle geçtiğimi hafta ayın 14'ünde bir toplantı yaptık. Burada almış olduğumuz karar çerçevesinde tüketici haklarının korunması, özellikle 40-50 milyona oluşan bu kayıp-kaçak konusunda bedellerin tüketicilerin hakları olduğu ve bir şekilde iadesinin sağlanması gerektiği görüşündeyiz. Ancak bunun bir anda yapılması durumunda yeni ekonomik sıkıntılar doğacağı nedeniyle yumuşak geçişlerle buna çözüm bulunabileceği nedeniyle bu görüş, düşünce ve önerilerimizi bakan beye iletmek anlamında bir randevu talebinde bulunduk” diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Bir  Anda  Ödenmesi  Yeni  Sıkıntılar  Doğurur  Afyonkarahisar  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER