'bir erkeğin eşine vurması değil vurulması yakışır'

'BİR ERKEĞİN EŞİNE VURMASI DEĞİL VURULMASI YAKIŞIR'

“Wo/Men for Women: Şiddete Karşı Güçlerimizi Birleştiriyoruz” projesinin kapanış toplantısına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, kadına karşı şiddet konularına değinerek, 'Şahsen ben bir erkeğe eşine vurmasını değil, eşine vurulmasının yakıştığını düşünüyorum' dedi.

Tarih : 27 Ocak 2015, 15:54
Puan Ver : 'bir Erkeğin Eşine Vurması Değil Vurulması Yakışır'(10/10)6


“Wo/Men for Women: Şiddete Karşı Güçlerimizi Birleştiriyoruz” projesinin kapanış toplantısına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, kadına karşı şiddet konularına değinerek, 'Şahsen ben bir erkeğe eşine vurmasını değil, eşine vurulmasının yakıştığını düşünüyorum' dedi.

Küçükçekmece Belediyesi ve Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliği ile Türkiye'yi cinsiyete dayalı şiddete karşı bilinçlendirmek için gerçekleştirilen “Wo/Men for Women: Şiddete Karşı Güçlerimizi Birleştiriyoruz” projesinin kapanış toplantısı yapıldı. Kapanış toplantısı Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Atabek Erdoğan, Brüksel Milletvekili Mahinur Özdemir Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ve akademisyenlerin katılımı ile gerçekleşti. Kadına yönelik şiddet konusunun konuşulduğu toplantıda, istatistik verileri de açıklandı.'AMERİKA'DA HER 9 SANİYE'DE BİR KADIN ŞİDDETE MARUZ KALIYOR'

Derneği çalışmalarından dolayı tebrik eden Davutoğlu, bugünün toplumlarının en önemli sorunların biri şiddet ve hepimiz bu sorunun çözümü için bir şekilde sorumlu kalmak zorundayız.dedi, Davutoğlu,“Ülkede sosyal bir mesele olarak şiddeti özellikle de kadına yönelik şiddeti konuşuyor olmak hepimizi derinden üzüyor. Neredeyse yaşadığımız bütün sosyal meselelerde olduğu gibi bu meselede de aslında değerler sistemimizdeki aşınmanın bedelini ödüyoruz' diye konuştu.

Avrupa ülkelerinde yaşanan şiddet olaylarına değinen Sare Davutoğlu, 'Amerika'da her 9 saniyede bir bir kadın şiddete maruz kalıyor. Her üç kadından biri hayatının bir döneminde bir aile bireri tarafından şiddet görüyor. Yine Amerika'da her 3 kadından biri eşleri ve ya erkek arkadaşları, yada eski eşleri tarafından öldürülüyor. Yine Amerika'da kadınların yüzde 92'si aile içi şiddeti çok önemli bir kaygı kaynağı olarak görüyor. Bugün Avrupa Birliği Ülkelerinde de önemli oranda kadınlar şiddet mağduru” ifadelerini kullandı.'ŞİDDET GÖRENLER ŞİDDET UYGULAMA EĞİLİMİNDE OLUYOR'

“Aile akrabalar, yakın çevre sivil toplum kuruluşu ve devlet olarak hep birlikte şiddete uğrayan kadına sahipsiz ve çaresiz olmadığını hissettirebilirsek, o zaman caydırıcılığımızda artmış olacak” diyerek sözlerine devam eden Davutoğlu, 'Şiddet görenler şiddet uygulama eğiliminde oluyorlar. Onun için aslında masum gibi görünen ufak tefek görünen masum gibi vurmaların, gereksiz azarlamaların, çocuğun özellikle hak etmediği zamanlarda hataya orantısız olarak çok yüksek oranda verilen cezaların çocuğumuzda ki şiddet eğilimi kamçılayabileceğini bütün anneler olarak hepimiz aklımızda tutmalıyız. Unutmayalım ki şiddet öğrenilmiş bir davranış biçimidir” dedi.'ŞİDDETE ÖZENDİRİCİ YAYINLAR YAPMAKTAN KAÇINMALI'

'Kitle iletişim araçlarının ve sosyal medya şiddeti yaygınlaştırıcı ve özendirici yayınlardan kaçınmaları hatta medya şiddete karşı sorumluluğunu bir adım öteye götürmelidir' ifadelerini kullanan Davutoğlu, “Şiddete özendirici yayınlar yapmayı kaçınmanın yanında toplumu şiddete karşı duyarlı hale getirecek mesajların sürekli altını çizmelidir. Her canın aziz bilinmediği bir ortamda sosyal problemleri çözüme kavuşturmamız mümkün değil. Hazar derneğinin kadına yönelik şiddetle ilgili çalışması gerçekten çok değerli bir çaba ben canı gönülden destek veriyorum ve onları bu çalışmadan dolayı kutluyorum. Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi sözleşmesini ilk imzalayan ve onaylayan ülke Türkiye oldu. Kadına yönelik şiddette uluslararası yeni bir dönem başladı.Türkiye bu konuda liderlik yaptı. Toplam 131 Kadın Konuk Evi, 3 bin 378 kapasiteyle hizmet veriyor” şeklinde konuştu.'BİR ERKEĞİN EŞİNE VURULMASI YAKIŞIR'

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ise, programa ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Şiddetle mücadele edeceksek biz aslında söyleyeceklerimizi daha çok maalesef erkeklere söylememiz lazım. Bu noktada ben hemcinslerim adına sizden özür diliyorum ve bir utancı paylaştığımı ifade etmek istiyorum. Bizim inancımızda mutlaka şiddetin kimden kime karşı yapılırsa yapılsın buna karşı durmamız gerekiyor. İnsan hak ve özgürlüklerinin ancak bu şekilde gelişebileceğini kabul etmemiz gerekiyor. Şahsen ben bir erkeğe eşine vurmak yakışmaz, eşine vurulmak yakışır diye düşünüyorum. Bunu lütfen kürsüde söylenmiş bir beylik sözü olarak kabul etmeyin. 5 tane ablası olan iki tane kız evlada sahip olan ve başkada çocuğu olmayan birisi olarak üzerine titrediğim kızlarımın bir gün bir erkek tarafından şiddete maruz kalacağını bilmek beni titretiyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Sare Davutoğlu, kürsü konuşması sonrasında salonda bulunan engelli bir genç kızın yanına giderek, onunla sohbet etti.

Program sonunda Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz tarafından Sare Davutoğlu' na programa katılımları nedeniyle adına dikilen 100 adet fidanın sertifikası verildi.

(İHA)

 


Etiketler:   Bir  Erkeğin  Eşine  Vurması  Değil  Vurulması  Yakışır    İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER