BOYDAK İŞÇİLERİNİN İSYANINA YANIT VERDİ


BOYDAK İŞÇİLERİNİN İSYANINA YANIT VERDİ
Tarih : 05 Şubat 2015, 16:27
Puan Ver : Boydak İşçilerinin İsyanına Yanıt Verdi(5/10)1


Boydak Holding bünyesinde çalışan Boytaş işçileri, düşük zamma itiraz ederek gece saatlerinden bu yana devam eden eylemlerini sürdürdü. Bunun üzerine Boydak Holding Yönetim Kurulu üyesi ve CEO'su Memduh Boydak personele hitaben bir konuşma yaparak ikna etmeye çalıştı.

Geceden bu yana devam eden eylemler gündüz saatlerinde de yürüyüşle sürdü. Boydak Holding binası önünde personelle konuşan Boydak Holding Yönetim Kurulu üyesi Memduh Boydak, “Bu demokratik tepkinin anlam bulabilmesi için birbirimizi dinleyebilmemiz lazım. Birbirimizi dinlersek sorunları çözebiliriz. Birbirimizi dinlemezsek sorunları daha da büyütebiliriz. Benim hem Boytaş yönetiminden hem sendikacı arkadaşlardan hem de insan kaynaklarıyla ilgilenen arkadaşlarımdan anladığım kadarıyla ortada bir yanlış anlaşılma var. Arkadaşlar yanlış anlaşılma şu; sendikanız 1,5-2 aydır bize yüzde 30 zam diye diretiyor. Bizim işimiz bu şirketleri sürdürebilir halde tutmak. Biz yüzde 30 zammı bir defalığına veririz ama 3 sene sonra, 5 sene sonra- 7 sene sonra ne yapacağız? Siz buradan nasıl emekli olacaksınız?” ifadelerini kullandı.

Boydak ayrıca, “Eğer konuşmamı keserseniz aramızdaki iş barışı zedelenir. Aranızda ekmek derdi olmayan insanlar varsa onlara lütfen hatırlatın. Arkadaşlar bırakın bir konuşayım ondan sonra ister işinizin başına gidin isterseniz başka türlü bir çözüm bulun. Demokratik tepkiyi iş kaybına yol açmadan yapmamız lazım. Sendikanın istediği yüzde 30 zam. Biz ise sosyal yardımlar dahil yaklaşık yüzde 10 zam teklifinde bulunduk. Yıllardır bu müzakereleri yapıyoruz. Bu müzakerelerin devam eden bir süreci var. Sendikanın teklifi orada bizim teklifimiz burada. Bu anlaşılmış durum falan değil. Sizi böyle gaza getiren insanlara mahal vermeyin. Burada anlaşılmış bir durum yok. Size yüzde 30 zam vermek önemli değil ama ondan sonra rekabet edemediğimiz takdirde yine aynı şeyler başımıza gelir” diye konuştu.

'Biraz şirketimize sahip çıkalım' diyen Boydak, “Bu demokratik tepkiyi yanlış yere götürmenin bir anlamı yok. Sendikanızla müzakeremiz devam ediyor. Biz sizlerin taleplerine her daim hazırız. Bu şirketlerin yaşamasını istiyorsak herkes demokratik tepkisini dile getirdi. Mesaj alındı. Bunun daha ötesi yok. Lütfen bu şirketlerin yaşamasını istiyorsak işlerimizin başına dönelim. İşlerimizi verimsizliğe yol açmadan devam ettirelim. İşine giden işine gitsin, işine gitmeyen nereye gidiyorsa oraya gitsin” şeklinde konuştu.

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Boydak ise, “Sizleri mağdur etmeyeceğiz arkadaşlar. Şimdiye kadar böyle karşımıza gelerek mi zam aldınız? Ben sizlerden daha çok gayret ediyorum daha çok maaş almanız için. İnanmazsanız yapacağımız bir şey yok. Lütfen gidin işlerinize başlayın. İnşallah önümüzdeki günlerde bu işler neticelenecek. Güzel şeyler olacak. Sizleri mahcup etmeyeceğiz” dedi. Ancak işçiler holding binası önünde beklemeye devam ediyor.BOYDAK HOLDİNG'TEN AÇIKLAMA GELDİ

Boydak Holding, bugün yaşanan eylemler sonrasında yazılı bir açıklama yaptı.

Boydak Holding'den yapılan açıklama şu şekilde:

“Bugün bazı internet sitelerinde ve basında yer alan haberler ile ilgili olarak kamuoyunu aydınlatma amacıyla bu açıklamayı yapma ihtiyacı duymuş bulunmaktayız.

Bağlı şirketlerimizden Boytaş A.Ş.'de toplu iş sözleşmeleri kısa bir süre önce başlamıştır. İlk görüşmelerde sendika yetkilileriyle yönetimimiz istişareler yapmış olup karşılıklı talepler dinlenmiştir.

Çalışanlarımızın bir kısmı dün yapılan ve henüz başlangıç aşamasında olan toplu iş görüşmelerini yanlış bilgiler sonucunda anlaşmaya varılmış gibi algılayarak tepkilerini dile getirmek için yönetim kurulu üyeleriyle görüşmek istemişlerdir.

Boydak Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO'su Memduh Boydak, tepki gösteren gruba hitaben bir konuşma yapmıştır. Konuşmasında bazı bilgilerin çalışanlara yanlış aktarıldığını ve de yanlış anlaşmalara yol açtığını belirterek ücret görüşmelerinin henüz başladığını ve Şubat sonuna kadar sonuçlanmasının hedeflendiğini belirtmiştir. Görüşmelerde ortalama yüzde 9.7'ye tekabül eden işveren zam teklifinin kasıtlı olarak yüzde 3 olarak gösterildiğinin ve müzakerelerin halen devam ettiğinin altını çizen Memduh Boydak, konuşmasının devamında piyasa şartlarına göre geçmişte olduğu gibi yarın da çalışanlarını mağdur etmeyeceklerini ve onlar için en iyi oranı vermeye çalışacaklarını ifade etmiştir. Boydak, en kısa zamanda konunun muhataplarıyla ikili görüşmeleri yaparak Şubat sonunda mutabakata varacaklarını yinelemiştir.”

(İHA)

 


Etiketler: Boydak  İşçilerinin  İsyanına  Yanıt  Verdi  Kayseri  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER