bozkır'ın çıkışına anlamsız tepki

BOZKIR'IN ÇIKIŞINA ANLAMSIZ TEPKİ

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, Mersin’de 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesiyle ilgili olarak, 'Nitekim bu olayda da birtakım psikolojik sorunların bulunduğu ortaya çıkmıştır. Eğer bu tedbir alınmış olsaydı belki bu cinayet engellenecekti” dedi.

Tarih : 16 Şubat 2015, 18:06
Puan Ver : Bozkır'ın Çıkışına Anlamsız Tepki(10/10)6


MHP'li Milletvekili Faruk Bal, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'ın Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin ardından yaptığı 'Şayet benim kızıma böyle bir olay başına gelseydi, ben elime silah alır onun cezasını kendim verirdim ve bunun cezasına katlanırdım' açıklamasına yönelik 'AKP'lidir, ne söylese yeridir. Mantık aramayın” dedi.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, Mersin'de 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesiyle ilgili olarak, 'Nitekim bu olayda da birtakım psikolojik sorunların bulunduğu ortaya çıkmıştır. Eğer bu tedbir alınmış olsaydı belki bu cinayet engellenecekti” dedi.

MHP'li Bal, TBMM'de gazetecilerin sorularını cevapladı. Bal, idam cezası tartışmalarına ilişkin olarak, vahşi cinayetlere yönelik önlemlerin önceden alınması gerektiğini söyledi. Faruk Bal, “Bunların engellenmesi için pek çok yol vardır. AKP hükümetinin 13 yıllık iktidarında gerekli tedbirleri almadığı açık seçik şekilde ortadadır. Buna benzer nice cinayetler olmuştur. Toplumsal bir değer olarak tartışılması ve buna uygun tedbirlerin alınması gerekmektedir” dedi.

Suç doğmadan suç ortamını ortadan kaldırmanın önemine değinen Bal, “Toplu taşıma aracına binen kişi, devletin güvenliği altındadır. O aracı kullanan kişiye ehliyeti devlet vermektedir. Ehliyeti verirken psikolojik sorunları incelemek de devletin görevidir. Nitekim bu olayda da birtakım psikolojik sorunların bulunduğu ortaya çıkmıştır. Eğer bu tedbir alınmış olsaydı belki bu cinayet engellenecekti” ifadesini kullandı.

Hadım cezasına yönelik olarak Bal, “Ceza-i tedbir olarak en son uygulanabilecek tedbirlerden bir tanesidir. Ama bunu belediye başkanının önerisi olarak değil, kanunun yapma tekniğine uygun olarak sosyologların, psikologların, bu işle ilgili uzmanların ve siyasetin Meclis'te muhalefetin de görüşleri alınarak hazırlanması gerekir” diye konuştu.

MHP'nin idam cezasına ilişkin görüşlerinin net olduğunu belirten Bal, “Meseleyi kendi parti organları içerisinde değerlendirir. Böyle vahşi bir cinayeti işleyen kişilere öyle bir ceza verilmeli ki bu hem ceza adaletine uygun olsun hem de cezanın caydırıcılık prensibine uygun olsun” ifadelerini kullandı.

Bozkır'ın açıklamalarına yönelik olarak “AKP'lidir, ne söylese yeridir. Mantık aramayın” diyen Bal şöyle devam etti:

“Öyle bir ceza olması lazım ki, benim kızıma böyle vahşi bir fiili işlemeye kimse cesaret edemesin.

(İHA)

 


Etiketler: Bozkır  In  Çıkışına  Anlamsız  Tepki  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER