bu ilçede poşet kullanımı tarih oluyor

BU İLÇEDE POŞET KULLANIMI TARİH OLUYOR

Süleymanpaşa Belediye meclisinde, ilçede günlük yaşamı etkileyecek önemli karar alındı.

Tarih : 04 Şubat 2015, 14:18
Puan Ver : Bu İlçede Poşet Kullanımı Tarih Oluyor(9/10)5


Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa'da, Belediye Meclisi Şubat Ayı Toplantısında alınan karar gereği, poşet kullanmak tarih oluyor. Toplantıda, marketlerde poşet yerine kese kağıdı, bez torba, sepet gibi doğa dostu ürünler kullanılması kararlaştırıldı.

Süleymanpaşa Belediye meclisinde, ilçede günlük yaşamı etkileyecek önemli karar alındı. Toplantının 3. gündem maddesi gereği Süleymanpaşa Belediyesi sınırları içerisinde yer alan tüm açık ve kapalı alışveriş alanlarında, market ve süpermarketlerde naylon poşet kullanımının yerine doğa dostu, kese kağıdı, bez torba, file ve sepet gibi ürünlerin kullanılması kararlaştırıldı. 'Torbanı değiştir, geleceğini değiştir' sosyal sorumluluk projesinin uygulanabilirliğini ve sürdürebilirliğini sağlamak amacıyla alınan kararda tüm açık ve kapalı alışveriş alanlarında, market ve süpermarketlerde naylon poşet kullanılmasının yasaklanmasına karar verildi.

Proje kapsamında, Süleymanpaşa sınırları içerisinde yer alan tüm işletmelerin stoklarında bulunan mevcut taşıma amaçlı naylon poşetlerini 15 Eylül 2015 tarihine kadar eriterek, kullanılabilir nitelikteki file, bez torba, kese kağıdı ile çevre dostu biyobozunur poşetleri kullanmaları gerektiği belirtildi.

Naylon poşet kullanımının Süleymanpaşa ilçesinde artık tarih olduğunu belirten Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, doğa dostu bir şehir oluşturmayı amaçladıklarını ifade ederek, 'Dünya bir taraftan sanayileşirken sürdürülebilir kalkınma diye bir kavram çıktı. Yani çevreyi korumadığımız zaman çocuklarımıza bırakacağımız bir dünya kalmayacağı bilincine geldi insanlar. 20. yüzyılın sonu ile artık naylon poşetlerin devri bitti. Biz de Süleymanpaşa Belediyesi olarak tarihi bir karar aldık. Kademeli olarak naylon poşet kullanımını kendi bölgemizde yasaklıyoruz. Pazarda eski alışkanlığımız olan fileler devreye girecek, artık çevreyi kirletmeyeceğiz. Bizim aldığımız karar 15 Eylül'den itibarı itibarıyla artık naylon poşet Süleymanpaşa hudutlarında kullanılmayacak' ifadelerini kullandı.

Market işletmecisi Şengül Atıl, naylon poşetlerin sağlığa zararlı olduğunu ama file ya da kese kağıdının desteklenirse kullanılabileceğini, bu konuda belediyenin market sahiplerini desteklemesi gerektiğini söyledi.

Bir başka market işletmecisi İlker Okal ise kararın güzel olduğunu belirterek, 'Poşetin ben de kalkmasını isterim. Çünkü insan sağlığı açısından plastik. Ambalajlı ürünler gerçekten çok zararlı. Fakat buna nasıl geçileceğinin tartışılması gerekir. Geçişte birçok kişi sıkıntı yaşayacak. Marketçiler olarak çözüm bulmaya çalışacağız' dedi.

Markete alışveriş için gelen Serdar Topçuoğlu ise poşetin kaldırılmasının insan sağlığı açısından önemli bir uygulama olduğunu, ancak poşet kullanımına alıştıklarını uygulamanın nasıl olacağını bilmediklerini söyledi.

(İHA)

 


Etiketler: Bu  İlçede  Poşet  Kullanımı  Tarih  Oluyor  Tekirdağ  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER