BU MANZARA BİR DAHA YAŞANMAYACAK


BU MANZARA BİR DAHA YAŞANMAYACAK
Tarih : 04 Şubat 2015, 11:21
Puan Ver : Bu Manzara Bir Daha Yaşanmayacak(6/10)2


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Edirne'de inşa edeceği dev tahliye kanalı ile yağışlardan ve kar erimelerinden dolayı yaşanan su baskınlarının önüne geçecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Edirne'de yaşanan su baskınlarını ortadan kaldırmak için çalışma başlattı. Ana yatak üzerine rüsubat engelleyici regülatör ve Karaağaç Sulaması kapsamında yapılacak 773 m3/s kapasiteli Meriç Nehri yatağına ilave 7 bin 27 metre uzunluğundaki Karaağaç Tahliye ve Drenaj Kanalı, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından açılacak. Hem tahliye kanalı hem de taşkın koruma vazifesi yapacak olan kanal sayesinde su baskınları engellenecek. Yatırım programına 100 milyon TL keşifle teklif edilen proje için 3 ay içinde ihaleye çıkılması planlanıyor. Ayrıca Karaağaç Mahallesi'nde 12,5 kilometre nehir yatağında 3 milyon 891 bin metreküp temizlik yapılacak.“BAŞBAKANIMIZ AHMET DAVUTOĞLU YAKINDAN TAKİP EDİYOR”

Geçtiğimiz Aralık ayında Edirne ziyaretinde bölgede incelemelerde bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Edirne'de yaşanan taşkınları bizzat yakından takip ettiğini, kendisinin de gerekli bütün tedbirlerin alınması için Bakanlık ile diğer kamu kurum ve kuruluşların teşkilatlarına talimat verdiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Son taşkınlarda Meriç, Arda ve Tunca nehirlerinin birleştiği Edirne'de son 31 yılın en yüksek debisi olan 2.149 m3/s ölçüldü. Bu değer 100 yıllık taşkın tekerrür büyüklüğündedir. Aldığımız tedbirler ve yapılan ikazlar sayesinde can kaybı yaşanmazken, maddi zararda minimum seviyede tutuldu” dedi.“NEHİRLERİN DEBİSİ ANLIK İZLENİYOR”

Bulgaristan topraklarından doğan Meriç, Arda ve Tunca nehirlerinin Edirne merkezde birleştiğini belirten Bakan Eroğlu, “Yağış alanlarının yüzde 98'si ülkemiz dışında kalan bu nehirleri biz DSİ olarak hem yurt dışındaki istasyonlardan hem de Edirne'den anlık izliyoruz. Anlık olarak izlenen debilerin yükselmesi durumunda ilgili kurumlar ikaz edilerek, gerekli tedbirleri aldırıyoruz. Aldığımız bu veriler ise www.dsiedirnenehir.com adresimizde iki saat aralıklar ile güncellenerek ilgililere aktarılıyor” ifadelerini kullandı.“TAŞKIN ÖNGÖRÜSÜ YAPILARAK İLGİLİLER UYARILDI”

Özellikle Bulgaristan havzalarındaki yağışlar ve akışlar takip edilerek taşkın öngörüsü yaptıklarının altını çizen Eroğlu, “Edirne Valiliği'ni bilgilendirerek taşkın konusunda tedbirlerin alınmasını sağladık. Meriç Nehri ile Tunca Nehri güzergahı boyunca DSİ'ye ait iş makineleri ile gerekli müdahale ve çalışmalar sürekli olarak yapıldı. Tunca Nehri kenarında yer alan Avarız ve Değirmenyeni köylerinde seddelere ilave yükseltme yapılarak köy yerleşimlerine su girişi engellendi” dedi.

Meriç Nehri sağ sahilindeki Bosna köy seddesine müdahaleler yapılarak Bosna köy ve Yunanistan'a su girişini engellediklerini de belirten Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:

“Edirne merkez Karaağaç Mahallesi'nde alçak kotlarda bulunan evlerin sınırları bildirilerek tedbir maksatlı boşaltılmasını sağladık. Su girişinin önlenmesi maksadıyla mevcut yaz seddesi yükseltilerek su yönü ova tarafına aktarıldı ve yerleşimlere giriş önlendi.”

TRAGEP Trakya Gelişim Projesi kapsamında Çömlekköy Barajı'nın inşa edileceğini belirten Bakan Veysel Eroğlu “146 milyon TL'ye mal olacak olan Çömlekköy Barajı, Tunca Nehri'nden alınacak suları depolayacak ve 56 bin 500 dekar zirai araziye sulama suyu sağlayacak. Barajımız şu an itibariyle proje safhasındadır” dedi.EDİRNE'DE 2003-2014 YILLARI ARASINDA 34 DERE ISLAHI PROJESİ TAMAMLANDI

Edirne'de 2003-2014 yılları arasında 34 adet dere ıslahı tesisini tamamladıklarını belirten Bakan Eroğlu, “Edirne için ne gerekiyorsa yapacağız. Tamamladığımız bu tesislerle Edirne'de 20 adet yerleşim yeri ile 14 bin 570 dekar araziyi taşkınlardan koruduk” dedi.

Ülke genelinde de çok sayıda taşkın koruma tesisini tamamlayarak vatandaşların hizmetine sunduklarını vurgulayan Eroğlu, “DSİ son 12 yılda ülke genelinde tamamladığı bin 421 taşkın koruma tesisiyle 2 milyon 539 bin dekar alanı taşkın zararlarından korudu” diyerek sözlerini tamamladı.

(İHA)

 


Etiketler: Bu  Manzara  Bir  Daha  Yaşanmayacak  Edirne  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER