'bu pilotlar intihar için bu uçağı seçmişler'

'BU PİLOTLAR İNTİHAR İÇİN BU UÇAĞI SEÇMİŞLER'

Isparta’da 30 Kasım 2007 tarihinde 57 kişinin öldüğü uçak kazasıyla ilgili davada karar çıktı.

Tarih : 06 Ocak 2015, 20:09
Puan Ver : 'bu Pilotlar İntihar İçin Bu Uçağı Seçmişler'(9/10)5


Isparta'da 30 Kasım 2007 tarihinde 57 kişinin öldüğü uçak kazasıyla ilgili davada karar çıktı.

Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 29. duruşmasına sanıklardan dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Yardımcısı Oktay Erdağı ve kazanın olduğu tarihte şirketin Bakım Müdürü Fikri Zafer Dinçer, sanık avukatları, kazazede yakınlarının avukatları ve kazazede yakınları katıldı. Mahkemede ilk olarak geçen duruşmada iddia makamı tarafından yalancı tanıklık ettiği suçlamasıyla cezalandırılması istenen kaptan pilotlar Vedat Örs ve Recep Değirmencioğlu'nun cezalandırılması istemine ilişkin avukat Halil Evliya'nın savunması dinlendi. Avukat Evliya, suçlamaları kabul etmedi. Sanık Zeynel Gündoğ ve Aydın Kızıltan'ın avukatı Ali İrfan Ataş ek savunma verdi. Bu sırada yolcu yakınlarından biri 'Bunları 7 senedir dinliyoruz' çıkışında bulundu. Mahkeme başkanı kazazede yakınını 'Bunları mahkeme dinliyor' diyerek uyardı. Ataş kazanın nedeninin pilotaj hatası olmasına rağmen müvekkillerine yönelik suçlamaları kabul etmenin mümkün olmadığını belirterek beraati talebinde bulundu. Sanık Ali Arıduru'nun avukatı Selçuk Aşçı ise soyut iddialarla ceza verilmesinin mümkün olmadığını belirterek denetleme raporlarında uçağın uçuşuna engel teşkil edecek bir arıza kaydı bulunmadığını söyledi. Kazanın nedeninin pilotaj hatasından kaynaklandığını belirten Aşçı bunun sorumluluğunun müvekkilline yüklemenin hukuka aykırı olacağını iddia etti. Sanık Oktay Erdağı'nın avukatı Abdullah Toker de suçlamaları kabul etmeyerek müvekkilinin beraatini istedi.“BU PİLOTLAR İNTİHAR İÇİN BU UÇAĞI SEÇMİŞLER”

Kazazede yakını avukatı Şehnaz Yüzer uçağın enkazının karar kesinleşinceye kadar muhafazasını talep ederken, “Savunmalardan şu çıkıyor; Bu pilotlar adeta intihar için bu uçağı seçmişler” dedi. Yine kazazede yakını avukatı Yaşar Öztürk ise pilotların adeta günah keçisi hatta katil ilan edildiğini belirterek bu kazanın Türk Hava Sivil Havacılığı'nın hoşgörüsü, hava yolu şirketlerinin ne pahasına olursa olsun uçmasını istemesi nedeniyle kaynaklandığını ifade etti ve sorumluların cezalandırılmasını istedi.“UÇAĞI DURDURMA YETKİMİZ YOK”

Sanık Oktay Erdağı kazanın raporlarında kazanın pilotaj hatasından kaynaklandığının ortaya konulduğunu belirterek, “Bu kaza istismar edilmiştir. Bizler yıpratılmak istendik” dedi. Sanık Ali Arıduru da, “Bizim uçağı durdurma yetkimiz yok. Teknik denetçi uygun olmayan bir özellik rapor etmişse bu uçuşu durdurur. Bunun için izin alınmasına gerek yoktur. Bu kaza koordinat sapmasından kaynaklı insani bir hatayla uçağın dağa vurmasından kaynaklanmıştır” diye konuştu.20 SANIK HAKKINDA KARAR AÇIKLANDI

Mahkemede iddia makamı daha önce vermiş olduğu mütalaanın geçerli olduğunu belirtirken sanıklar son söz olarak beraatlerini talep etti. Ardından Mahkeme Başkanı Suat Yürekli karar vermek için duruşmaya bir süre ara verdi. Yaklaşık 2 saatlik bir bekleyişin ardından 2'si yalancı tanıklık etmek diğerleri bilinçli taksir ve taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak suçlamasıyla yargılanan 18 sanık hakkında karar açıklandı.

Mahkeme Dünyaya Bakış Havayolu Şirketi'nin eski ortağı Yavuz Çizmeci, kazanın olduğu tarihte şirketin Genel Müdürü Aydın Kızıltan ve Teknik Müdür İsmail Taşdelen hakkında taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak suçundan 11 yıl 8 ay hapis cezası, yine şirketin Bakım Müdürü Fikri Zafer Dinçer'in aynı suçu işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına, sanıkların 3 yıl boyunca meslekten yasaklanmasına, yine dönemin Sivil Havacılık Müdürü Ali Arıduru ile yardımcısı Oktay Erdağı hakkında görevi kötüye kullanma suçlamasıyla 1 yıl 8 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına, sanıklar Recep Değirmencioğlu ile Vedat Örs hakkında da 2 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.ERSOY HAKKINDA BERAAT KARARI

Diğer sanıklar Zeynel Gündoğ, Mehmet Şerif Erbilgin, Reşat Atalay, Şahin Tufan, Yavuz Yaşar, Sinan Sevinç, Necati Küçük, Fevzi Yavuz, Faruk Çağımnı, Hilmi Tülemen, Atlasjet Sahibi Ali Murat Ersoy, kazanın olduğu tarihte Atlasjet Genel Müdürü olan Tuncay Mustafa Doğaner hakkında ise beraat kararı çıktı.

Mahkeme bitiminde sanıklar ve avukatlar hiç bir açıklama yapmadan adliye salonundan ayrıldı.

(İHA)

 


Etiketler:   Bu  Pilotlar  İntihar  İçin  Bu  Uçağı  Seçmişler    Isparta  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER