CANLI BOMBANIN KİMLİĞİ BELİRLENDİ AMA...


CANLI BOMBANIN KİMLİĞİ BELİRLENDİ AMA...
Tarih : 08 Ocak 2015, 12:09
Puan Ver : Canlı Bombanın Kimliği Belirlendi Ama...(5/10)1


İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul Sultanahmet'te 1 polis memurunun şehit olduğu bombalı saldırı ile ilgili saldırganın kimliğini tespit ettiklerini, soruşturmanın selameti için detaylı açıklama yapmanın doğru olmadığını söyledi.

TBMM İçişleri Komisyonu'nda Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri öncesinde gazetecilerin sorularına cevap veren İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul Sultanahmet'te yaşanan bombalı saldırıya ilişkin önemli aşamalar kaydedildiğini açıkladı. Çok detaylı açıklama yapmanın doğru olmayacağını ifade eden Bakan Ala, “Biz çok önemli mesafeler katettik. Soruşturmanın selameti ve irtibatların ortaya çıkartılması bakımından ayrıntılı açıklama yapmayı uygun görmüyoruz. Bizim elimizde o günden bu güne çok önemli bilgiler elde ettik, kimliğini de tespit ettik. Şu aşamada daha detaylı açıklama yapmamız doğru değil. Önemli olan netice almaktır. Daha önceki saldırı ve ondan sonrada bazı gözaltılar oldu. Siz o anda bir hadise olursa onu duyuyorsunuz, sizin de haberiniz olmadan bir takım çalışmalar yürütülüyor. Bazı gözaltılar oldu, onlar tutuklandı, daha önceki saldırı ile ilgili söylüyorum. Güvenlik birimlerimiz titiz çalışmalarla hem önleme konusunda çok ciddi çakışmalar yürütüyor, hem de kaçak olurda böyle bir saldırı gerçekleşirse sonraki bağlantıların ortaya çıkartılması bakımından son derece titiz çalışmalar yürütülüyor. Önlenenler haber olmadığı için istihbaratın ne kadar etkili çalıştığı bilinmiyor. Çok sayıda önlemeler oluyor, teşkilatımız bunun için var” dedi.

Ala, terör örgütü DHKP-C'ye yönelik güvenlik birimlerinin çeşitli mücadele yöntemleri geliştirdiklerini açıkladı. Fransa'da yaşanan terör saldırısı sonrasında ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik tehdit olup olmadığı sorusu üzerine ise Bakan Ala, “Dışişleri Bakanlığı bu konuya ilişkin çalışmalarını yürütüyor. Bize spesifik ulaşmış bir tehdit söz konusu değil vatandaşlarımız için. Dünyanın neresinde olursa olsun terörist yöntemleri şiddetle kınıyoruz. Terörist yöntemlerin insanlık için büyük bir tehdit ve tehlike olduğu çok açık ortadadır. Bununla sonuç almak mümkün değildir” diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Canlı  Bombanın  Kimliği  Belirlendi  Ama  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER