'çektiği sıkıntılar devam ediyor'

'ÇEKTİĞİ SIKINTILAR DEVAM EDİYOR'

Türkiye’de Süryanice yayın yapan ilk ve tek gazete olan Sabro gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Tuma Çelik, ölümünün 8. yıldönümünde Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i anarak onun çektiği bütün sıkıntı ve zorlukların devam ettiğini söyledi.

Tarih : 19 Ocak 2015, 18:36
Puan Ver : 'çektiği Sıkıntılar Devam Ediyor'(6/10)2


Türkiye'de ilk ve tek Süryani gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Tuma Çelik, 'Hrant Dink'in çektiği bütün zorluk ve sıkıntılar devam ediyor' dedi.

Türkiye'de Süryanice yayın yapan ilk ve tek gazete olan Sabro gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Tuma Çelik, ölümünün 8. yıldönümünde Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i anarak onun çektiği bütün sıkıntı ve zorlukların devam ettiğini söyledi. Çelik, 'Biliyorsunuz 8 yıl önce bugün bir gazeteci, siyasetçi bir insan katledildi. Bu insanın gazetecilikten insanlara hizmet etmekten başka hiçbir suçu yok. Ama yüzyıllar önce başlatılan bir mantığın bir devamı olarak katledildi. 1925'de Ermenilere ve Süryanilere yapılan bir soykırımın mantığının bir devamı olarak. Ki bu mantık bugün halen devam ediyor. Dink'in çektiği bütün zorluk ve sıkıntılar devam ediyor. Biz de bu zorluğu yaşıyoruz ve önümüzdeki süreçte de yaşamamak için mücadele etmeye devam edeceğiz. Dediğim gibi ölümden korkmuyoruz ama teknik anlamda bazı diğer noktalarda engellemeler önümüze çıkarılıyor. Biz her şeye rağmen bu mücadelemizi devam etmemiz gerektiğini düşündüğümüz için her türlü sıkıntı ve zorluğa rağmen yayınımızı devam edeceğiz. Ki bu baskı, zorluklar ve engellemeler sadece Ermenice veya Süryanice yayın yapan gazeteler değil aslında tüm farklı gazeteleri de çektiğini biliyoruz. Bu aslında yüzyıllık inkarcı imhacı mantığın halen egemen olduğunu da gösteriyor. Ama biz buna karşı mücadelemize devam edeceğiz' dedi.

(İHA)

 


Etiketler:   Çektiği  Sıkıntılar  Devam  Ediyor    Mardin  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER