ÇERKESLERDEN ÇAĞRI: 'TRT ÇERKESCE KANALI AÇILSIN'


ÇERKESLERDEN ÇAĞRI: 'TRT ÇERKESCE KANALI AÇILSIN'
Tarih : 21 Şubat 2015, 12:12
Puan Ver : Çerkeslerden Çağrı: 'trt Çerkesce Kanalı Açılsın'(6.3/10)3


21 Şubat Dünya Anadil Günü olması nedeniyle İstanbul Çerkes Derneği'nden, kutlama ve Çerkesce'nin durumunu aktarma adına bir açıklama yayınlandı.

Dünya Anadil Günü'nde Çerkesler'den yetkililere ''anadilimizi yaşatma mücadelesine destek verin, TRT'de TRT Kürtçe ve TRT Arapça gibi TRT Çerkesce kanalı açılsın'' çağrısı yapıldı.

Çerkes Dernekleri Federasyonu yönetim kurulu üyesi olan ve aynı zamanda İstanbul Çerkes Derneği Başkanı Halis Din 21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Din açıklamasında, “'Diller Mezarlığı olarak adlandırılan Anadolu'da Ubıhça'dan sonra anadilimiz Çerkescenin (Adığabze) yok olup gitmesini istemiyoruz. Çerkesce UNESCO'nun yayınladığı 'Kaybolmak Üzere Olan Diller' kategorisinde yer alıyor. Köklü bir geçmişe sahip anadilimizin yaşatılması adına devletten yardım bekliyoruz. Üniversitelerde Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün açılması, ilköğretimde Çerkescenin seçmeli dil dersi olarak verilmesi bizi oldukça sevindirdi. Ama, Türkiye'de beş milyondan fazla Çerkes yaşıyor olmasına rağmen, ısrarlı çağrılarımıza rağmen hala TRT'de hala Çerkes kanalı yok. TRT'de Kürtçe ve Arapça yayın yapan kanalın yanında Çerkesce yayın yapan bir kanalın olması bizleri çok mutlu edecektir, anadilimizin yaşatılması mücadelesine devletten destek bekliyoruz.Bu yönde bir çözüm bulunmasını, anadilimizin yaşatılması adına devletin çağrımızı duymasını istiyoruz.Dünya genelinde bütün anadiller üzerindeki baskı ve engellemelerin son bulmasını temenni ediyor, herkesin Dünya Anadil Günü'nü kutluyoruz.'' ifadelerini kullandı.

(İHA)

 


Etiketler: Çerkeslerden  Çağrı    Trt  Çerkesce  Kanalı  Açılsın    İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER