chp'li vekiller cumhuriyet'ten çıkmıyor

CHP'Lİ VEKİLLER CUMHURİYET'TEN ÇIKMIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve CHP Şişli İlçe Başkanı Veli Çelik, Cumhuriyet Gazetesi’nin Şişli’deki binasına gelerek Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakıröz ile görüştü.

Tarih : 15 Ocak 2015, 14:24
Puan Ver : Chp'li Vekiller Cumhuriyet'ten Çıkmıyor(9/10)5


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri, Charlie Hebdo dergisinin karikatürlerinin 4 sayfalık kısmını yayınladığı için tepki çeken Cumhuriyet Gazetesi'ni ziyaret etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve CHP Şişli İlçe Başkanı Veli Çelik, Cumhuriyet Gazetesi'nin Şişli'deki binasına gelerek Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakıröz ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Sezgin Tanrıkulu, “Burası bir gazetenin binası ve sizler burada bu gazeteyi haber yapıyorsunuz. Gazetenin kullanmak istediği düşünce ve ifade özgürlüğünü haber yapmak istiyorsunuz ve ona yapılan saldırıyı haber yapmak istiyorsunuz. Bu Türkiye'nin 2015 yılında geldiği vahim durumu ortaya koyuyor” dedi.

Düşünce ve ifade özgürlüğü üzerine siyasilerin 'ama' veya ‘fakat'la başlayan ifadeler kullanmaması gerektiğini belirten Tanrıkulu, “Ama ve fakatla başlayan bütün cümleler ifade ve düşünce özgürlüğüne yapılan saldırılara meşruluk kazandırmak amacıyla yapılıyor. İlk önce dünyanın entelektüel birikimine, düşünce özgürlüğüne saldırı vardı, katliam düzeyinde. Paris'te milyonlarca insan yürüdü. Türkiye'den Davutoğlu, Bakanlar Paris'e gittiler ve yürüdüler. Bu doğru bir şeydi ama aynı doğru tutumu da Türkiye'de almak zorundalar'' şeklinde konuştu.HAKARET YOKMUŞ !

Milletvekili Veli Ağbaba ise “Sanki Hz. Muhammed'e hakaret ediliyor, sanki İslam düşmanlığı gibi bir hava verilmeye çalışılıyor. Bu son derece yanlış. Özellikle bazı sivil toplum kuruluşlarının hedef gösterilmeye çalışılmasını da toplumu germeye çalışılmasını da kınıyorum. Bütün herkesin Cumhuriyet Gazetesi'nin özgürlüğüne bağımsızlığına sahip çıkılması gerekiyor. Özellikle basının bu konuda sorumlu davranması gerekiyor. Bugün bir medya organında Cumhuriyet Gazetesi'nin hedef gösterilmesini, bir hedef tahtasına konularak bir karikatür çizilmesini de ayıplıyorum, kınıyorum. Ben Türkiye'nin bu anlamda bir oyuna gelmeyeceğine inanıyorum. Irak'ta, Suriye'de diğer ülkelerin durumuna baktığımız zaman Türkiye'nin rejiminin laik demokratik cumhuriyetin değerini bir kez daha anlıyoruz. Herkesin bu değerleri koruması gerekiyor. Ben herkesi sorumluluğa davet ediyorum'' şeklinde konuştu.

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner de Cumhuriyet Gazetesi'ni ziyaret etti. Sezgin Tanrıkulu ve Veli Ağbaba'nın ardından gazeteye gelen Cihaner, basın mensuplarına açıklama yaparak gazete binasından ayrıldı.

(İHA)

 


Etiketler: Chp  Li  Vekiller  Cumhuriyet  Ten  Çıkmıyor  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER