CHP'NİN BANK ASYA ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR


CHP'NİN BANK ASYA ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
Tarih : 06 Şubat 2015, 16:24
Puan Ver : Chp'nin Bank Asya Eleştirileri Sürüyor(6/10)2


CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TMSF'nin Bank Asya'ya el koymasını eleştirerek, “Hukuk herkese lazım olacaktır. Toplumun bu bilinçle anayasal sistemin askıya alınmasına karşın topyekün karşı koyması gerekiyor” dedi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında başkanlık sistemine değerlendirdi. Kart, 'cumhurbaşkanı', 'başkan' veya 'başbakana' tanınan yetkilerin özelliklerine dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanının veya başbakanın büyükelçiliklere, rektörlüklere, düzenleyici kurumlara atama yapmasında, bu kararların Meclis'in nitelikli çoğunlukla gerçekleştireceği denetime sahip olması halinde demokrasi ve iyi yönetişim anlamında ciddi bir sorun yok demektir. Demokratik bir başkanlık sisteminde başkanın Meclis'i feshetmesi söz konusu olamaz. Böyle bir yetki konuşulamaz, gündeme gelemez. Kararname düzenleme yetkisi yoktur. Yargıya atama yapması söz konusu olamaz. Bu üç temel yetkinin de bütün olarak veya kısmen verildiği bağlı olarak da fren ve denge mekanizmaları olmadığı takdirde Güney Amerika'da uygulaması ortaya çıkan yapısal sorunların doğması kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.BAŞKANLIK SİSTEMİ

Başkanlık sistemiyle daha hızlı kalkınmanın ve refahın geliştirileceği görüşlerinin ciddiye alınacak yönünün bulunmadığını söyleyen Kart, “Parlamenter sistemlerde fert başına gelir, başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerden 1,5 kat fazladır. Parlamenter demokrasiyle yönetilen ülkelerin ortalama kalkınma hızı yaklaşık 1,5 puan daha yüksektir. Türkiye'nin sorunu başkanlık sistemi ya da girişim değildir” diye konuştu.BANK ASYA

Bank Asya ile ilgili de konuşan Kart, Türkiye bütçesine zarar verildiğini iddia ederek şunları kaydetti:

“En üst düzeyde Türkiye'nin hukuk ve yatırım güvenliği yok ediliyor. Kişisel intikam uğruna yapılıyor. Hukuk herkese lazım olacaktır. Toplumun bu bilinçle anayasal sistemin askıya alınmasına karşın topyekün karşı koyması gerekiyor.”

'Solda birlik' tartışmaları ile ilgili bir soru üzerine Kart, “Bir seçim, sandık zemininde işbirliğini yakalamak, yaratmak Türkiye'nin acil bir gündemidir. Tüm siyasi partilerin egolarını aşarak, Türkiye'nin demokrasisi, toplumsal barışı adına böylesine kritik bir dönemde bu işbirliğine katkı sağlamaları gerekir. Bu noktada en büyük sorumluluk Cumhuriyet Halk Partisi'ne düşmektedir” dedi.

Milli Piyango ile ilgili iddialara yönelik olarak Kart, somut delilleri Pazartesi günü paylaşacağını vurgulayarak, “Hiçbir kurumu infaz etmek durumunda değiliz. Anayasal mekanizmayı işletmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Chp  Nin  Bank  Asya  Eleştirileri  Sürüyor  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER