cinsiyet değiştirme ameliyatında hayatını kaybetti

CİNSİYET DEĞİŞTİRME AMELİYATINDA HAYATINI KAYBETTİ

Antalya’da özel bir hastanede geçirdiği ameliyatın ardından rahatsızlandığı ve nefes alma sıkıntısı yaşadığı iddia edilen Doğa Asi Çevik’in kesin ölüm sebebinin otopsiden sonra ortaya çıkacağı öğrenildi.

Tarih : 22 Ocak 2015, 09:36
Puan Ver : Cinsiyet Değiştirme Ameliyatında Hayatını Kaybetti(5/10)1


Trans Danışma Merkezi Derneği'nde (T-Der) akran danışmanlığı veren trans aktivist Doğa Asi Çevik'in, cinsiyet geçiş ameliyatı sonrası hayatını kaybettiği bildirildi.

Antalya'da özel bir hastanede geçirdiği ameliyatın ardından rahatsızlandığı ve nefes alma sıkıntısı yaşadığı iddia edilen Doğa Asi Çevik'in kesin ölüm sebebinin otopsiden sonra ortaya çıkacağı öğrenildi.

Ameliyatın gerçekleştirildiği hastane, konuyla ilgili olarak, otopsi sonucu çıkıncaya kadar açıklama yapılmayacağını bildirdi.ÖLÜMÜ FACEBOOK SAYFASINDAN DUYURULDU

Trans Danışma Merkezi Derneği'nde (T-Der) akran danışmanlığı veren trans aktivist Doğa Asi Çevik'in, cinsiyet geçiş ameliyatı sonrası ölümü, T-DER Facebook sayfasından duyuruldu.

Antalya'da özel bir hastanede geçirdiği ameliyatın ardından rahatsızlanan ve nefes alma sıkıntısı yaşadığı iddia edilen Doğa Asi Çevik'in ölümüyle ilgili olarak şüphelerin bulunduğuna dikkat çekilen ve T-Der kurucularından Deniz Eren Mutlu imzasıyla yapılan açıklamada; Doğa Asi Çevik'in Antalya'ya gitmeden önce bütün araştırmalarını yaptığı, doktorla görüştüğü ve hastaneye gidip ön incelemesini de yaptırdığı bildirildi.

Çevik'in doktorun bu anlamda ilk ameliyatı olduğunu da bilerek gittiği ifade edilen açıklamada, 'Doğa cahil değil, çok da iyi bir araştırmacı ve bu alanda çok bilgiliydi. Bir çok kişiye de verdiği danışmanlıkla destek vermiş, yol göstermiştir. Diyeceksiniz ki neden böyle oldu? Onun ve benimle birlikte olayların detaylarını bilen bir kaç arkadaşı dahil hep beraber düşündüğümüz estetik anlamda kaygılarımız oldu. O da bunu göze alarak bunu da zamanla düzelttirebileceğini düşündü. Doktoru alanında çok iyi bir kadın doğum uzmanı ve cerrah. Şu anda durum yargıya taşınmış durumda. Savcılık inceleme başlattı ailesinin de isteği üzerine. Gerekli hukuk destek sağlanmış durumda. Ama ihmal var mı varsa neden kaynaklandığı araştırılacak.' denildi.

Açıklamada genel olarak hastane sürecine de değinildi. Çevik'in Cuma günü sabah ameliyat olduğu, ameliyatın gayet başarılı geçtiği, yürütüldüğü ve her şeyin normal göründüğüne dikkat çekilen açıklamada, 'Ama pazar günü nefes alma sıkıntısı başladı ve gecesinde yoğun bakıma alındı. Yoğun bakımda nefes alması iyice zorlaşınca solunum cihazına bağladı. Söylenen tanılar; zatürre, pıhtı atma, ve akciğerde oluşan hava. Ama net bir şey söylenmedi. Önce akciğerleri iflas etti. Daha sonra da buna bağlı olarak diğer organları. Ve gece yarısı da maalesef yaşamını kaybetti' denildi.

(İHA)

 


Etiketler: Cinsiyet  Değiştirme  Ameliyatında  Hayatını  Kaybetti  Antalya  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER