Çipras: 'Türkiye ihlal ediyor'

ÇİPRAS: 'TÜRKİYE İHLAL EDİYOR'

İlk yurtdışı ziyaretini Güney Kıbrıs’a gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile basın toplantısına katıldı.

Tarih : 02 Şubat 2015, 16:39
Puan Ver : Çipras: 'türkiye İhlal Ediyor'(7/10)3


İlk resmi temasını Güney Kıbrıs'a yapan Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, 'Türkiye Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesini ihlal ediyor” dedi.

İlk yurtdışı ziyaretini Güney Kıbrıs'a gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile basın toplantısına katıldı. Güney Kıbrıs Başkanlık binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı Çipras, Kıbrıs sorununa yönelik açıklamalarda bulundu. Kıbrıs meselesinin Yunanistan hükümetinin öncelikli konularından olduğunu kaydeden Çipras, “ Güney Kıbrıs her zaman aklımızda ve kalbimizdedir” dedi. Çipras, Kıbrıs konusunda sürdürülebilir çözümün Türk-Yunan ilişkileri ve bölgede istikrarı konusunda önem taşıdığını kaydederek, Türkiye'nin adanın Münhasır Ekonomik Bölgesini (MEB) ihlal ettiğini savundu. Uyum programı konusuna değinen Çipras, “Bu sadece Yunanistan'ın ya da sorunu değildir. Aynı zamanda Avrupa'nın da sorunudur. Avrupa'nın gelişmeye doğru hareket etmeye ihtiyacı var “dedi. Radikal değişiklikler yapılacağını kaydeden Çipras, Müslümanların kendi Müftülerini seçebileceklerini ifade etti.

Güney Kıbrıs Rum yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise, adada elde edilen hidrokarbon gelirlerin tüm Kıbrıs halkının yararına kullanılacağını ifade ederek, “Kıbrıs adasını kuşatan enerji kaynakları en güçlü motivasyondur. Modern bir Avrupa ülkesi oluşturmak için, Rum kesiminin ve Türk kesiminin beklentileri için bir araya geleceğiz” dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Çipras    Türkiye  İhlal  Ediyor    Lefkoşa  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER