Clooney'nin eşi Perinçek'e karşı Ermenistan'ı savundu

CLOONEY'NİN EŞİ PERİNÇEK'E KARŞI ERMENİSTAN'I SAVUNDU

Clooney, duruşma sırasında sözde Ermeni Soykırımını inkar edenleri kınadı, Türkiye’nin gerçeklerle yüzleşmesi gerektiğini söyledi.

Tarih : 29 Ocak 2015, 10:51
Puan Ver : Clooney'nin Eşi Perinçek'e Karşı Ermenistan'ı Savundu(10/10)6


Ünlü aktör George Clooney'nin Lübnan asıllı avukat eşi Emel Clooney, Doğu Perinçek'in ‘Ermeni Soykırımı emperyalist bir yalandır' sözü sonrası temyize giden davada Ermenistan'ın avukatlığını yaptı. Clooney, duruşma sırasında sözde Ermeni Soykırımını inkar edenleri kınadı, Türkiye'nin gerçeklerle yüzleşmesi gerektiğini söyledi.

Ünlü oyuncu George Clooney ile geçtiğimiz yıl evlenen Lübnan asıllı İngiliz avukat Emel Clooney, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in ‘Ermeni Soykırımı emperyalist bir yalandır' sözü sonrası davalık olduğu İsviçre'nin temyiz başvurusunda hazır bulundu. Mahkemede İsviçre'yi savunan hakimler arasında yer alan Clooney, sözde Ermeni Soykırımı'nı inkar edenleri kınayarak, “AİHM'nin 2013 yılında verdiği karar, yüz yıl önce Ermenilere uygulanan soykırımın üzerine gölge düşürmüştür” dedi.

Konuşmasında Türkiye'yi iki yüzlülükle suçlayan Emel Clooney, “Bu mahkeme, Türkiye'nin ifade özgürlüğü konusunda ne kadar kötü bir durumda olduğunu gayet iyi biliyor” dedi. Mahkemede Ermeni tarafının ifade özgürlüğü için yer aldığını belirten Emel Clooney, Osmanlı Devleti'nin Sevr Antlaşması kapsamında sözde katliamların sorumlularını yargı karşısına çıkarma konusunda söz verdiğini ifade etti.

Uluslararası İnsan Hakları avukatı olan Emel Clooney geçtiğimiz yıllarda da Ukrayna'nın eski Başbakanı Yuliya Timoşenko ve Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ı da savunmuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Clooney  Nin  Eşi  Perinçek  E  Karşı  Ermenistan  I  Savundu  Strasbourg  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER