çöplük suyu tedirgin ediyor

ÇÖPLÜK SUYU TEDİRGİN EDİYOR

Akan kirli su ve çevreye verdiği kötü kokudan şikayet eden mahalle sakinleri ile güzergahtaki dolmuş şoförleri çöplüğe artık kalıcı bir çözüm bulunmasını istedi.

Tarih : 06 Ocak 2015, 17:33
Puan Ver : Çöplük Suyu Tedirgin Ediyor(10/10)6


Yıllardır Manisa'nın önemli sorunlarından biri olan şehir çöplüğünden akmaya başlayan pis su, Turgut Özal Mahallesine kadar ulaştı. Akan kirli su ve çevreye verdiği kötü kokudan şikayet eden mahalle sakinleri ile güzergahtaki dolmuş şoförleri çöplüğe artık kalıcı bir çözüm bulunmasını istedi.

Spil Dağı eteklerinde kurulan ve bir türlü taşınamayan Manisa çöplüğü şimdi de pis su akıtmaya başladı. Geçen hafta yağan karın erimeye başlamasıyla çöplükteki asitle birlikte Turgut Özal mahallesine kadar ulaşan pis su çevreyi tehdit etmeye başladı. 4, 8 ve 9 nolu dolmuşların da güzergahı olan mahalleden geçen dolmuşların altına yapışan kirli su nedeniyle mahalledeki koku Manisa merkezine kadar taşınıyor. Duruma tepki gösteren dolmuş şoförlerinden Zafer Şen, yağmur sonrası çöplükten süzülen su aşağıdan çıkarak mahalle içindeki asfalta yayıldığını belirterek 'Biz de asfalta girince ister istemez arabanın altına bu pis sular bulaşıyor. Vatandaşların şikayet ettiği o kokunun kaynağı bu. Bizim hatlarımız sürekli değişiyor. Bugün 6 numaralı dolmuş Bozköy'e giriyor, 75'inci Yıl mahallesine giriyor hiçbir sorun yok. Buradaki yolcu o koku konusunda biraz daha duyarsız.

6 numaranın yolcusu kadar duyarlı değil. Kokuya pek ses çıkarmazlar. Ama mahalleye girdiğimizde arabaya kim binerse binsin ‘Araba kokuyor' diyorlar. Bu suya girmemeye çalışıyoruz ama hava yağışlı olduğu zaman girmek zorundayız mecburuz. Başka bir geçiş noktamız yok. Kokunun gelme sebebi bu” dedi.

Çöplükten sızan suya karşı çok basit tedbirlerle önlem alınabileceğini kaydeden Şen, “Bu çöplük için belediye bir kanal açabilir. Oraya bir refüj koyarak su caddeye gelmeden kanalizasyona girerek oradan akması sağlanabilir. Bunun için bir önlem alınması gerekiyor. Bu belediyenin bileceği bir şey. Bu koku ve su sürekli oluyor. Altı aydan beri buradayım ve 6 aydır her yağışlı havada bu olayı yaşıyoruz. Yağışlı olmadığı zamanlarda bir sorun yok sadece koku geliyor” diye konuştu.

Dolmuş şoförü İsmail Arıkan ise, çöpün akıntısının çevreyi tehdit ettiğini belirterek şunları söyledi: 'Şehir merkezinde insanların yanında geçen zaman kapıyı açtığımızda insanlar kokudan tedirgin oluyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün'ün bu konuyla ilgilenmesi gerekiyor. Bu olay halk sağlığını tehdit ediyor. İl Sağlık Müdürlüğüne yarın dilekçe yazarak müracaat edeceğim. Ben burada sadece bir şoförüm ama burası yaşanılacak gibi değil. Lütfen bir kere gelip bizim halk otobüslerine bir tur binsinler veya gelip yarım saat burada otursunlar. Büyükşehir ve Şehzadeler Belediye başkanlarımızı buraya davet ediyorum. Burada gerçekten çok mağduruz. Turgut Özal mahallesi halkının sağlığı tehlike altında.”

Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı, Şehzadeler Belediye Başkanı ve İl Sağlık Müdürüne çağrıda bulunan Arıkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizzat buraya gelerek görsünler. İnsanlar burada nasıl yaşıyorlar kendi gözleriyle görsünler. Koltuklarda oturmakla olmuyor.”

Mahalledeki çocuklar da kokudan rahatsız olduklarını belirterek, itfaiyenin her gün caddeyi yıkamasına rağmen kokunun gitmediğini ve suyun akmaya devam ettiğini belirterek, akşamları kokudan dolayı yatamadıklarını söyledi.

(İHA)

 


Etiketler: Çöplük  Suyu  Tedirgin  Ediyor  Manisa  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER