cumhurbaşkanı başdanışmanı tanık sıfatıyla dinlendi

CUMHURBAŞKANI BAŞDANIŞMANI TANIK SIFATIYLA DİNLENDİ

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bugünkü duruşmada, dönemin Başbakanlık Müşaviri Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Varank tanık olarak dinlenildi.

Tarih : 04 Şubat 2015, 15:36
Puan Ver : Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Tanık Sıfatıyla Dinlendi(10/10)6


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu dönemde çalışma ofisine ‘böcek' olarak nitelendirilen dinleme cihazı konulması ile ilgili 13 kişi hakkında açılan davada, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank tanık olarak dinlendi.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen bugünkü duruşmada, dönemin Başbakanlık Müşaviri Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Varank tanık olarak dinlenildi. Varank, o dönemdeki Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'nın arama tarama faaliyetlerinin verimli olup olmadığının kontrol amaçlı MİT Müsteşarı ile görüşerek ‘Sizin elemanlarla da bu işi yapalım' dediğini belirtti. Varank, “Bunu Cumhurbaşkanımıza arz etmişler, Cumhurbaşkanımız bana MİT ekibinin başında bulunmam için talimat verdi. Daha önce korumaların yaptığı faaliyetlerde de başlarında durmuştum. Cumhurbaşkanlığı konutuna gidecekleri zaman başlarında dururdum. Cumhurbaşkanımızın o dönemde ameliyatı vardı, fırsatı olduğu vakit MİT'e bu işin yapılabileceğini söyledim” dedi.

3 kişilik MİT ekibinin Keçiören'deki ofislerden başladığını kaydeden Varank, “Orada Cumhurbaşkanımızın iki tane ofisi var. Arama taramaya 1 nolu daireden başladık. Bir süre sonra elinde anten şeklinde alet olan arkadaş sinyal tespit ettiğini söyledi” diye konuştu.

Varank, sinyalin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kütüphanesinin bulunduğu kısımda telefonların bulunduğu konsolun olduğu yerden geldiğinin tespit edildiğini ifade ederek, çoklu priz kapatıldığında sinyalin kesilmediğini, fişten çekildiğinde kesildiğinin anlaşıldığını söyledi. Bir aletle prizin röntgeninin çekildiğini kaydeden Varank, içinden kabloları olan düzeneğin çıktığını kaydetti. Varank, AK Parti Genel Merkezi, Başbakanlık resmi konutlarında ve Başbakanlık Merkez Binası'nda da arama yapıldığını belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evinin altındaki kütüphanesini çok sık kullandığı bir yer olmadığını ifade etti. Varank, “Ama devletin güvenliği açısından çok mahrem görüşmelerin olduğu bir yer olduğunu söyleyebilirim. Bu görüşmelerin içeriğini ve katılımcılarını ancak üç-dört kişi bilebilir” dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Cumhurbaşkanı  Başdanışmanı  Tanık  Sıfatıyla  Dinlendi  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER