CUMHURİYET'İN PROVOKASYONUNA SUÇ DUYURUSU


CUMHURİYET'İN PROVOKASYONUNA SUÇ DUYURUSU
Tarih : 15 Ocak 2015, 16:00
Puan Ver : Cumhuriyet'in Provokasyonuna Suç Duyurusu(9/10)5


Cumhuriyet Gazetesi'nin Charlie Hebdo'ya ait 4 sayfalık ek yayınlamasını kınayan avukatlar ve vatandaşlar, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sosyal medya üzerinde toplanan ve Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen bir grup, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer, köşe yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya, imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü hakkında “ hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, dini değerleri aşağılamak” suçlarını işledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundular.

Gazeteci Adem Özköse, Cumhuriyet Gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunmak için toplandıklarını belirttiği açıklamasında, “Bizler burada peygamberimize yönelik bu saldırıyı protesto etmek için ve Cumhuriyet Gazetesi başta olmak üzere bu gazetede peygamberimizin sözde resimlerini yayınlayanlar hakkında dava açmak için toplandık. Peygamberimiz bir Müslüman'ın her şeyidir, kırmızı çizgisidir. Kimse ifade özgürlüğü maskesi takarak, basın özgürlüğü edebiyatı yaparak Müslümanların peygamberine hakaret edemez, saygısızlık yapamaz. Hiçbir şekilde bizim peygamberimize hakaret etmeyi bir basın özgürlüğü olarak görmüyoruz böyle bir basın özgürlüğü tanımıyoruz” dedi.

Gazetenin yayınının tüm Türkiye'de öfke patlamasına neden olduğunu belirten ve bireysel olarak suç duyurusunda bulunan Avukat Ali Çezik ise “İslam inancına göre Peygamberimizin bedeni, çehresi çizilemez, resmedilemez, rol edilemezken aşağılayıcı bir karikatür karakteri ile yayına verilmesi kabul edilemez. İslam inancının bu prensibini Müslüman bir ülke ve toplumda yayın yapan Cumhuriyet kepazesi pardon gazetesi bilmemesi imkânsızdır. Özgürlüklerin de sınırı vardır ve bu sınır diğer insanların haklarının başladığı noktadır. Bu yayınla milyonlarca kişinin dini inançları ve Peygamberimizin ruhaniyeti incitilmiş, hakaret edilmiş suç işlenmiştir” açıklamalarında bulundu.

Bir grup avukat adına açıklama yapan Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı da Cumhuriyet Gazetesi'nin Hz. Muhammed'i aşağılayıcı karikatürlere yer vermesinden rahatsızlık duyduklarını belirterek, suç duyurusu dilekçelerini savcılığa sunacaklarını ifade ettiler.

(İHA)

 


Etiketler: Cumhuriyet  İn  Provokasyonuna  Suç  Duyurusu  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER