davutoğlu müjde vermeye devam etti

DAVUTOĞLU MÜJDE VERMEYE DEVAM ETTİ

Şu andan itibaren 12 aydan fazla borcu olan esnaf ve çiftçi kardeşlerimizin hizmetlerini ve primlerini donduruyoruz' dedi.

Tarih : 03 Şubat 2015, 14:57
Puan Ver : Davutoğlu Müjde Vermeye Devam Etti(8/10)4


Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'BAĞ-KUR'lu vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanması bizim için önemli görevdir. Şu andan itibaren 12 aydan fazla borcu olan esnaf ve çiftçi kardeşlerimizin hizmetlerini ve primlerini donduruyoruz' dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, bugün enflasyon rakamlarının açıklandığını hatırlatarak, 'Büyük bir memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Ekonomimizdeki olumlu trend enflasyon rakamlarına yansıdı. Son 20 ayın en düşük enflasyonuna ulaştık. TÜFE, ÜFE'de şimdi 3.28'e düştü. Bütün bunların ekonomimizdeki gelişmelerin olumlu yansıması olduğunu vurgulamak istiyorum' dedi.

Geçen hafta yaptığı yurtiçi ziyaretlerini hatırlatan Davutoğlu, 'Geçen hafta Çarşamba günü Misak-ı Milli'nin yıl dönümüydü. İzmir, Afyon, Manisa ve Denizli'deydik. Mısak-ı Milli haftasında biz Misak-ı Milli'nin Kuvay-ı Milli'ye halinde tarih sahnesine çıktığı şehirlerdeydik. Herkes yeni bir Misak-ı Milli de buluşmalı, hedefinde ne varsa bu mücadeleye katılmalı' diye konuştu.

Bu çerçevede mücadele ve kalkınma hamlelerini sürdüreceklerine dikkati çeken Davutoğlu, 'İzmir'de çok geniş katılımlı kongremizle birlikte sivil toplum kuruluşlarıyla buluştuk. İzmirlilerle bir müjdemizi paylaştım, Dolmabahçe Ofisi'nden sonra şimdi bir Başbakanlık ofisini de İzmir'de açıyoruz. Bu yolla hükümet hizmetlerini ülkeye yayma konusunda da çok önenli bir adım atmış olacağız.

Bütün Ege'de yapılacak faaliyetleri koordine edeceğiz. İzmir'e dönük olarak, İstanbul-İzmir otobanı Körfez geçişiyle bütünüyle devreye girdiğinde 9,5 saatlık İzmir-İstanbul arası 3,5 saate düşecek' ifadelerini kullandı.

Son 12 yıl içinde bütün şehirlerde ciddi hamleler söz konusu olurken, İzmir'deki yerel yönetim anlayışının bu gelişmelere ayak uyduramadığını belirten Davutoğlu, 'İzmir yükselen şehirler trendinde hakettiği yeri bulamadı. Bundan sonra bizzat takip edeceğim, İzmir'i hakettiği yere getireceğiz inşallah. İzmir'i bütün bir Ege'yle ulaşımla, lojistik merkeziyle irtibatlandırarak Ege'de başlı başına büyük bir ekonomik havza oluşmasına büyük önem veriyoruz. İstiyoruz ki Marmara ve civarındaki ekonomi yoğunlaşmasını yayalım. Yüksek teknoloji ihtiva eden projelere 5. bölge teşviki uygulayacağız. Bu noktada da Egemize özel bir önem atfettiğimizi vurgulamaya devam edeceğiz. İzmir bağlamında bir konunun altını vurgulamak istiyorum, Cumhuriyetçilik Misak-I Milli ve Kuvay-ı Milliye ruhuna sahip çıkmakla oluyor. Türkiye'de bu iradedeki Cumhurun iradesini öne çıkaran AK Parti'dir.

Yıllardır yaşam biçimine müdahale gibi birtakım vehimlerle AK Parti'nin bu şehirlerle olan irtibatını koparmaya çalışanlara sesleniyorum, AK Parti'nin nufuz etmediği, gönül gönüle konuşamadığı özgürlükler içinde ortak bir dili paylaşamadığı hiçbir toplum kesimi yoktur ve olmayacaktır. Biz, dağlarıyla ovalarıyla, deniziyle yaylalarıyla bütün Türkiye'nin partisiyiz bütün Türkiye'nin partisi olmaya da devam edeceğiz' şeklinde konuştu.

Ege bölgemize dönük entegre bir kalkınma stratejisini adım adım uygulamaya devam edeceklerine dikkati çeken Davutoğlu, 'Kuru üzüm üreticisine dönük olarak, üzümdeki üretim arz fazlasını almak üzere önümüzdeki haftalardan itibaren sütle birlikte kuru üzüm de öğrencilerimize ikram edeceğiz inşallah. Bu bizim tarım ürünlerine destek çalışmalarını bir başka aşamasını teşvik ediyor. Biz milletimizle buluşurken ve milletimizle birlikte omuz omuza 2015 haziran seçimlerine yürürken diğerleri de çok değişik koalisyon çalışmalarnıı yürütüyorlar. Dikkat ediniz, MHP, CHP,HDP Türkiye gündemi üzerinden kendi politikalarını anlatmak yerine sürekli olarak farklı politikalarla AK Parti üzerinden siyaset yapmaya çalışıyor. Biz, İzmir aydına müjde verdik ertesi gün bir bakıyorsunuz Kılıçdaroğlu oraya gidiyor. Ümit ederiz ki giderek ülkeyi tanımaya başlar ama açıkça söyleyeyim bizim hızımıza yetişmek mümkün değil. Onlar arkamızda bizi takip etmeye devam etsinler. Biz, milletle buluşurken geleceğe kararlı bir şekilde yürürken perde gerisinde bazı ittifak çalışmalarının yürümekte olduğunu biliyoruz. Geçen sene 17-25 Aralık kumpaslarından sonra, 30 Mart'a giderken paralel çete şu propogandayı yaptı her yerde AK Parti karşısında kim güçlüyse onu desteklemeye devam edeceğiz. Kur'an kurslarını yasaklayan tek parti zihniyetiyle işbirliği yapmaktan çekinmedi bunlar. MHP durumu ise da vahim, MHP de paralel çeteye karşı çıkmak yerine bütün bu organizasyonda yer alarak çatı adayla, ortak bir adayla sahneye çıktılar ama ne oldu? Onlar çatı aday etrafında koalisyonla birleşirken biz milletle bütünleştik ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde onlara en büyük dersi verdik' ifadelerine yer verdi.'SAYIN BAHÇELİ ELİPSLE ÜÇGENLE UĞRAŞMASIN'

Davutoğlu, 'Sayın Bahçeli yine geometri merakına sarmış, gelir dağılımını anlatırken piramitten bahsetmiş, elipse döndürün bunu demiş. Kendi iktidarları döneminde gelir dağılımının nasıl olduğunu herkes biliyor. Sayın Bahçeli elipsle üçgenle uğraşmasın biraz paralelle ilgilensin, paralelle. Paralel sonsuza kadar yanyana gider ya bunlar hep yanyana gidiyor. milletle bunlar hiç kesişmiyor, kesişim noktaları yok. Onlar paralelle paralel şekilde yürüsünler, biz sıratı müstakim de yürümeye devam ediyoruz, devam edeceğiz. Zaferin de bir tadı var. Tek tek gelmeyin hepiniz birlikte gelin. Benim Anadolu'nun her bir köşesinde gördüğüm coşku AK Parti'ye ne bezginlik ne bozgunluk bulaşmış, hep diriyiz, hep iriyiz hep omuz omuza yürüyoruz. Onlar, telaş içinde kendi dertlerine düşsünler. Birbirleriyle nasıl ittifak içinde olacaklarını hesap etsinler biz sıratı müstakimde yürüyeceğiz' dedi.

Davutoğlu, konuşmasında şunları kaydetti: 'CHP'den, MHP'den Türkiye'nin temel meseleleri ile ilgili tek bir görüş biliyor musunuz? Baktılar Türkiye'de ümit yok, bu sefer Sayın Çipras'a ümit bağladılar. Sayın Çipras'la telefon görüşmesini yaptığımda kendisine de ifade ettim, 2002'de Türk ekonomisi nasıl mefluç hale geldiyse biz hastalıklı ekonomiyi küresel güç haline getirdik. Biz sadece milletimizi örnek alıyoruz, muhalefet ise başka başarılardan ya da popüler gündem arayışı içinde. Onlara tavsiyem hiç başka yere gitmesinler, Anadolu'ya, Trakya insanına sığınsınlar. Ankara'da kriz beklentileri içinde siyaset yapmak, paralel çeteyle işbirliği yapmak yerine kendilerine güvensinler. Ama kendilerine güvenemezler çünkü siyasette omurgaları yok, duruşları yok. Siyasi kimlikleri berrak değil, bir gün bakarsınız Cumhuriyetçi ertesi gün paralelcilerle işbirliği içinde. Bir gün ulusalcı ertesi gün bölücülerle koalisyon hazırlığı içinde. Önemli siyasette omurgadır bu da sadece AK Parti'de var, AK Parti bunu sürdürmeye devam edecek.'MÜJDELER

Davutoğlu, geçen hafta içinde ekonomi alanında yapılan üçüncü toplantı ve müjdelerle sonuçlandırdıkları faaliyetin KOSGEB'in organize ettiği '3. KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreni' olduğunu belirtti. KOBİ'lerin toplumların ve ekonomilerin omurgası olduğunu, ekonomik istikrar ile sosyal istikrar arasındaki bağı kurduğuna belirten Davutoğlu, Türkiye'de de toplam işletmelerin yüzde 99,5'i, toplam istihdamın yüzde 77'si, toplam katma değerin yüzde 55'inin KOBİ'ler tarafından sağlandığını anlattı.

Davutoğlu, 2015 yılını hem ülke içinde KOBİ'leri destekleme yılı hem de G-20'de KOBİ'leri dünya gündemine getirme yılı ilan ettiklerini söyleyerek, G-20 dönem başkanlığı süresince KOBİ'leri dünya gündeminde tutacaklarını, içeride KOBİ'leri güçlendirilmesi için her türlü desteği vereceklerini vurguladı.

Ödül töreninde başarılı KOBİ'lere ödüllerini verirken dört önemli müjdeyi de kendileriyle paylaştıklarını anlatan Davutoğlu, 'Birincisi, markalaşma ve kurumsallaşma desteği vereceğiz. KOBİ'lerimizin küçük ölçekten orta ölçeğe, orta ölçekten büyük ölçeğe yönelebilmeleri için markalaşmaları ve kurumsallaşmaları şart. Bunun için işletmelerimize 150 bin lira destek vereceğiz' dedi.

'İkincisi, KOBİ'lerimizin tek tek güçlü olmaları çok zor' diyen Davutoğlu, 'Üç işletme, üç KOBİ bir araya gelip, işbirliği ve işgücü perspektifiyle ortak proje geliştirdiklerinde biz buna 350 bin lira geri ödemesiz, 1 milyon 200 bin lira geri ödemeli, 1,5 milyon lira kredi imkanı tanıyacağız. Bunun için de çok geniş bir perspektifte bütün KOBİ'lerimize destek sağlayacağız. Markalaşma ve kurumsallaşmada toplam 100 milyon lira kredi, ama bu alanda ise herkese önü açık bir kredi anlayışını gerçekleştireceğiz. Yine, AR-GE, inovasyon ve endüstriyel uygulama alanında KOSGEB desteğini yüzde 50 artıracağız. Daha önce girişimcilere destek programı çerçevesinde kadın ve engellilere ek yüzde 10 sağlıyorduk, bunu yüzde 20'ye çıkarıyoruz, şehit ve gazi yakınlarına da bu imkanı tanıyoruz. Bütün bu desteklerden kadın ve engelli girişimcilerimiz yüzde 20 nispetinde daha fazla istifade edecekler, şehit ve gazi yakınları da bundan istifade edecek. Dolayısıyla, önümüzdeki dönemde KOBİ'lerimizin bütün taleplerini, ekonomik rasyonalite ve makro ekonomik stratejik planlarımız çerçevesinde değerlendirip KOBİ'lerimizi dünyayla rekabet eder hale getireceğiz' ifadelerini kullandı.'BACASIZ FABRİKA'YA BÜYÜK DESTEK

Başbakan Davutoğlu, bir sektörle ilgili iki önemli kararı ve müjdeyi açıklayarak, Türkiye'nin en önemli sektörünün turizm sektörü olduğunu ve 'bacasız fabrika' olarak bilindiğini, ayrıca çok geniş istihdam imkanları oluşturduğuna belirtti.

Davutoğlu, 'Türkiye son dönemde, bizim dönemimizde turizmde olağanüstü hamle dönemi yaşadı; 12-13 milyon turizm kapasitesinden 40-50 milyonlara giden, inşallah en kısa zamanda 50 milyonlara ulaşacağımız bir noktaya geldik' dedi. Bu yıl turizmde ciddi sıkıntıların olabileceğinin tüm dünyada konuşulduğunu, Türkiye için de iki gelişmenin önemli olduğunu belirten Davutoğlu, özellikle Bağımsız Devletler Topluluğu, Rusya başta olmak üzere bu ülkelerden gelenlerin ekonomik sıkıntıdan kaynaklı sorunları olduğunu, ayrıca İran'dan gelen turistlerde de bazı sıkıntılar olabileceğini öngördüklerini dile getirdi.BAĞ-KURLULARA MÜJDE

2 milyon 236 bin BAĞ-KUR'lunun prim borcu bulunduğunu, bunlardan 1 milyon 31 bininin borçlarını yeniden yapılandırdığını açıklayan Davutoğlu, 'Geriye 1 milyon 305 bin kardeşimiz kalmıştı. Şu veya bu şekilde prim borçları birikmiş kardeşimiz. İki aylık prim borcu oluncu, sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı olmuyor. Bu BAĞ-KUR'lu vatandaşlarımızın da sağlık hizmetlerinden yararlanması bizim için önemli görevdir. Bu çerçevede dün arkadaşlarımıza gerekli talimatları verdik, çalışmalar tamamlandı. Şu andan itibaren 12 aydan fazla borcu olan esnaf ve çiftçi kardeşlerimizin hizmetlerini ve primlerini donduruyoruz. Bu şu demek; 1 milyon 305 bin kardeşimizin sağlık hizmetinden yararlanması garanti altına alınmış oluyor. Dolayısıyla, bir şekilde borçlarını yapılandıramamış olan 1 milyon 305 bin kardeşimizin prim borcu da hizmetleri de donduruluyor. Bu borçlar dondurulduğu için de sağlık yardımlarından yararlanma imkanı sağlanıyor. Ayrıca bu vatandaşlarımız imkanları elverdiğinde, 'ben tekrar kaldığım yerden primlerimi ödeyerek bu hizmetten istifade etmek istiyorum' dediğinde de kaldıkları yerden süreç ihya edilebilecek ve borçlarını ödeyerek BAĞKUR'luluk süreçleri devam edecek. Kimsenin sağlık yardımından mahrum kalması söz konusu olmayacak' açıklamasında bulundu.REZERVASYON İPTALLERİNE ÖNLEM

Başbakan Davutoğlu, erken rezervasyonlarda düşüş, iptal haberleriyle ilgili birtakım gelişmeler olduğu haberini alınca geçen hafta içinde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'le ilgili bakanlıklarla bir toplantı yaparak, sektörü bu kritik yılda iki önemli alanda destekleme kararı aldıklarını bildirdi.

Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

'Önümüzdeki iki ay içinde seyahat acentelerinin organizasyonuyla bu ülkelerden Türkiye'ye gelen her yolcu uçağına ek yakıt desteği vereceğiz. Her uçak için 6 bin dolar yakıt desteği vereceğiz. Şimdiden uçuş iptalleri veya rezervasyon iptallerinin önüne geçeceğiz. Tur, seyahat acentelerinin yükünü hafifletmiş olacağız ve herhangi bir iptali de engellemeye çalışacağız. Bu kaynağı da Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'ndan karşılayacağız. İkincisi; tur operatörlerine Hazine destekli kredi kefaleti sağlayacağız. Bu da Kredi Garanti Fonu ile sağlanacak. Bu ülkelere çalışan tur operatörlerine dönük olarak da ciddi bir kredi imkanı sağlayacağız.'

Bir taraftan vatanın her köşesine gidip vatandaşlarla buluştuklarını, kongreleri büyük coşku, düğün ve demokrasi şöleni halinde yaptıklarını söyleyen Davutoğlu, diğer taraftan yurtdışı temaslar, hükümet faaliyetlerini ve ekonomik projeleri sürdürdüklerini belirtti.

Başbakan Davutoğlu, 'Ama en önemlisi de Haziran 2015 seçimlerine kararlı bir şekilde yürüyoruz. Kim hangi vesveseyle hareket ederse etsin, kim hangi tuzağı kurarsa kursun Türkiye'nin istikbali bütün milleti kucaklayan AK Parti'nin elindedir ve bu istikbali korumaya kararlıyız. Afyon'dan İzmir'e yürüyen istiklal orduları gibi biz de 2023 yılına istikbal orduları şeklinde yürüyoruz. Nasıl İstiklal orduları zafere ulaşmışsa, istikbal ordularının öncüsü olan AK Parti de zafere ulaşacaktır. Yolumuz hayırlı, menzilimiz, akıbetimiz hayrola inşallah' ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup toplantısı sonunda izleyici locasında oturan bir kadın Başbakan Davutoğlu'na 'Sayın Başbakanım verdiğiniz sözler yerine getirilmiyor, çevrenizdekiler yalan söylüyor' diye bağırdı. İzleyiciyi Başbakanlık korumaları grup toplantısı salonundan çıkardı.

(İHA)

 


Etiketler: Davutoğlu  Müjde  Vermeye  Devam  Etti  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER