davutoğlu ve erdoğan metro açılışında

DAVUTOĞLU VE ERDOĞAN METRO AÇILIŞINDA

Levent-Hisarüstü Metro Hattı açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin ile İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Tarih : 19 Nisan 2015, 18:57
Puan Ver : Davutoğlu Ve Erdoğan Metro Açılışında(8/10)4


Levent-Hisarüstü Metro Hattı açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin ile İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Törende ilk açılış konuşmasını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptı. “Ulaşımda yeni bir hat daha devreye giriyor” diyerek sözlerine başlayan Başkan Topbaş, “Megakentlerin en büyük sorunları ulaşımdır. Göreve geldiğimizden itibaren İstanbul'un ulaşım master planlarını yaparak çalışmalarını gerçekleştirdik. Belediye başkanlığında başlattığımız yerel yönetim vizyonu ile ekibimizle birlikte İstanbul'da hizmet vermeye devam ediyoruz. Ulaşımda başta metro olmak üzere, metrobüs, deniz sistemleri, farklı çalışmaları devreye soktuk. Bir entegrasyon gelişti, sistem birbirine bağlandı. Bugün burada açılışını yapacağımız Levent - Hisarüstü Metro Hattı, daha sonra ihalesi yapılacak Hisarüstü - Aşiyan'a inecek olan teleferik ile insanlarımız denize ulaşabilecek, oradan da Anadolu yakasına geçecek. Sistem birbirini tamamlar hale geliyor” dedi.

Başkan Topbaş, “2019'da İstanbul'u 400 kilometreyi aşkın raylı sistemle buluşturmuş olacağız. Bakanlığımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. 4 tane hat müjdesi vermiştik. Mecidiyeköy Kabataş hattının ihalesi bitti ve devreye giriyor. Bu, Bağcılar'da yaşayan insanların denizle buluşması demektir. Bağcılar'a deniz götüremedik ama Bağcılarlıları denize ulaştırıyoruz. İkitelli Ataköy hattı çok önemli bir hat. Bostancı - Dudullu hattı da çok önemli bir hat. Hep diğer metro hatlarını birbirine bağlayan önemli bilezikler. Bakırköy İDO-Bağcılar Kirazlı metro hattı var. Bunlar devreye girdikçe İstanbul'da milyonlarca insan yer altından kent içindeki ulaşımı gerçekleştirecek” diye konuştu.

“Ulaşım yatırımlarımız toplam 32 milyar TL” oldu diyen Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir şehir medeniyet ölçüsü, o şehirde yaşayan insanların toplu taşıma kullanma oranına da bağlıdır. Bugün kaliteli otobüslerimizle hizmet veriyoruz. Metroda gecikmişiz. 1873'te başlayan Tünel dediğimiz sistemin ötesine ciddi bir çalışma yapılmamıştı. Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı döneminde bitirilen 8,5 kilometrelik hattan sonra bize düşen İstanbul'u yer altından demir ağlarla örmek oldu. Ulaşım yatırımlarımız toplam 32 milyar TL. Hamdolsun kaynakları doğru kullanıyor, insan zaman ve para yönetimindeki başarımız bu şehri dünya ile buluşturdu. Artık İstanbul'da lale zamanı.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın ardından kürsüye davet edilen Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin ise “Hem denizin, hem kararın altından ve üstünden metrolarla, tünellerle, otoyollarla yeniden örüyoruz. Bu kapsamdaki projelerimizden birisi olan yaklaşık 4 kilometre uzunluğunda Levent-Hisarüstü Hattı ile İstanbul'da halen 142 kilometre olan raylı sistem uzunluğunu 146 kilometreye çıkarıyoruz. Levent-Hisarüstü arasını 6 dakikaya indiren bu hat dünyada eşine az rastlanan türden. 28 aydan kısa sürede yerli üretilme tek tüplü tasarlanmıştır. Hattın güvenliği için 8 binin üzerinde test sürüşü gerçekleştirildi. İstasyonlar gökkuşağı temalı estetik bir görüntü oluştu. Metro hattını kamulaştırma gerektirmeden inşa etmiş bulunuyoruz” dedi.

Bakan Bilgin, “Şu anda İstanbul'da inşaatı devam eden raylı sistem hatlarının 85 kilometresini bakanlık olarak biz gerçekleştiriyoruz. Bakırköy - Bahçelievler - Kirazlı Metro Hattı ile, Sabiha Gökçen - Kaynarca Metro Hattının ihalelerini bitirerek yer teslimlerini yaptık. 20 kilometre uzunluğundaki Yenikapı İncirli ve İncirli Sefaköy metrolarının ihalelerini gerçekleştiriyoruz. Halkalı ile Gebze arasındaki banliyö hattının genişletilmesi ve metro standardında yenilenmesi ve bu hatların Marmaray ile entegrasyonuna yönelik çalışmalara devam ediyoruz. 3. Havalimanını Gayrettepe'ye bağlayacak 35 kilometrelik metronun proje çalışmalarını başattık. Dünyada bir ilk olacak şekilde İstanbul boğazını hem karayolu hem raylı sistemle tek tüple geçecek 3 katlı tünelin ihalesine bu yıl çıkacağız. Bu proje ile günde 6.5 milyon kişinin kullanacağı toplam 9 farklı raylı sistemi, E-5, Tem, Kuzey Marmara otoyolunu birbirine bağlayacağız inşallah” diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Davutoğlu  Ve  Erdoğan  Metro  Açılışında  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER