DAVUTPAŞA PATLAMASI MAĞDURLARINDAN ADALET ÇAĞRISI


DAVUTPAŞA PATLAMASI MAĞDURLARINDAN ADALET ÇAĞRISI
Tarih : 01 Şubat 2015, 14:18
Puan Ver : Davutpaşa Patlaması Mağdurlarından Adalet Çağrısı(8/10)4


Kendilerini ‘Adalet Arayan İşçi Aileleri' olarak tanımlayan bir grup, 7 yıl önce Davutpaşa'da bir maytap atölyesinde meydana gelen patlamada hayatını kaybedenleri atölye duvarına bıraktıkları karanfillerle andı. Mahkemenin verdiği cezayı az bulan aileler ise adalet çağırısında bulundu.

Kendilerini ‘Adalet Arayan İşçi Aileleri' olarak tanımlayan yaklaşık 100 işçi yakını, 7 yıl önce Davutpaşa'da patlamanın yaşandığı atölye önünde toplanarak olay yerine kırmızı karanfil bıraktı. Anma etkinliği öncesinde Davutpaşa'da toplanan işçi yakınları, üzerinde ‘7 Yıl Oldu. Adalet mücadelemizde karar çıktı. Belediye yetkilileri 9, bina sahipleri 5'er yıl ceza aldı. Yetmez! Bütün sorumlular daha fazla ceza alacak' yazılı bez afiş açtı. Ardından harekete geçen grup, patlamanın yaşandığı atölye bölgesine doğru yürüyüşe geçti. Burada saygı duruşunda bulunan işçi yakınları daha sonra basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını okuyan ve patlamada kardeşi Heybetullah Güleç'i kaybeden Hakkı Güleç, “Artık iş cinayetlerini görmek ve duymak istemiyoruz. 7 yıldır biz adaleti olmayan bir ülkede adalet arıyoruz. Çünkü biz karar duruşmasında hakime şunu söylemiştik; Bu dava Türkiye'de yaşanan iş cinayetlerine ya dur diyecek ya da devam diyecek. Eğer bu davada gerçek sorumlular yargılanmış olsa ve layıkı ile ceza almış olsaydı birçok işveren görevini layıkıyla yerine getirirdi. Biz bu yanlış algıyı değiştirmeye çalışıyoruz. Aileler olarak bir arada bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

Eşi Halit Alkan'ı kaybeden 2 çocuk annesi Saima Alkan, “Görüyorsunuz her şey ortada. 7 yıldır hiçbir çözüm bulunamadı. Adalet yerini bulmadı. Televizyon izledikçe hep iş kazalarını görüyoruz. Çocuklarım yetim kaldık, ben kocasız kaldım. Başka çocuklar yetim kalmasın, başka insanlar da eşsiz kalmasın” diye konuştu.

Aynı kazada amcası Lezgi Şimşek'i kaybeden Ercan Şimşek ise “Burada amcamı kaybettim. Amcamın hayatı hep burada çalışmakla geçti. Çocukları ufacıktı hayatını kaybettiği zaman. Bu ülkede adalet var diyoruz, Müslüman bir ülkede yaşıyoruz ama maalesef adaletin olmadığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

İşçi yakınları, yapılan anma töreni ve basın açıklamasının ardından beraberlerinde getirdikleri kırmızı karanfilleri olay yerine bıraktı. Grup üyeleri, yapılan etkinliğin ardından buradan ayrıldı.

(İHA)

 


Etiketler: Davutpaşa  Patlaması  Mağdurlarından  Adalet  Çağrısı  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER